Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
24/11/2014 - 12:19

Jeremiasza zielarza przypadki – nowa powieść Bolanowskiego

Literatura to historie prawdziwe, fikcyjne i prawdopodobne – wszystkie te elementy składają się na nową publikację Leszka Bolanowskiego. W piątek (21 listopada) miała miejsce promocja powieści Jeremiasza zielarza przypadki. Historia ugawędzona autorstwa lidera kabaretu „Ergo”.
Leszek Bolanowski to nauczyciel, satyryk – lider działającego już ponad 30 lat kabaretu „Ergo”, a także literat. W czasie dotychczasowej pracy artystycznej doczekał się w swym dorobku publikacji zarówno muzycznych (m.in. płyty nagrane wraz z „Ergo”), jak i literackich. Patrząc na te ostatnie, śmiało można powiedzieć, że konwencja go nie ogranicza. Po powieści przeznaczonej dla młodszego czytelnika – Królestwo braci pierzastych, czas przyszedł dla literaturę „dla dorosłych”.
W miniony piątek (21 listopada) w restauracji hotelu Beskid odbyła się promocja książki o wymownym tytule Jeremiasza zielarza przypadki. Historia ugawędzona. Jak sam autor zauważa, literatura to historie prawdziwe, fikcyjne i prawdopodobne – i właśnie wszystkie te elementy składają się na nowo wydaną powieść Bolanowskiego. Wszystko to osadzone jest w bliżej nieokreślonych czasach, począwszy od wieku XVII aż do dnia dzisiejszego, a spoiwem zaprezentowanych wydarzeń jest tytułowy Jeremiasz – kabareciarz i literat.

To książka o Nowym Sączu bez kronikarskiego zacięcia. To nie wierna rekonstrukcja jakichś wydarzeń. Oczywiście wiele z nich jest tu prawdziwych, ale jeszcze więcej poddanych zostało twórczej interpretacji. Bazuje na sytuacjach, które się wydarzyły, które nie miały miejsca i tych, które wydarzyć się mogły. To właśnie te ostatnie są dla piszącego największym wyzwaniem, dając ogromne pole do popisu dla wyobraźni. Dość istotny jest tutaj również pierwiastek oniryczny – w powieści są momenty, które dzieją się na pograniczu jawy i snu – mówi Bolanowski.

Warto przy tym wspomnieć, że jest to także powieść o samych sądeczanach i to nie tylko postaciach z przeszłości, ale też tych żyjących obecnie.

Mam nadzieję, że nie obrażą się [ci ostatni] za to, że umieszczeni zostali w nieco niezwykłych kontekstach i że po prostu mają do siebie dystans – dodaje.
Przy licznie zgromadzonej publiczności promocję książki poprowadził Bolanowski, a gospodarzem wieczoru był artysta Franciszek Palka, który dodatkowo dla osób zaangażowanych w wydanie powieści (Wojciech Szpineter – autor okładki, a także Piotr Gajewski, Piotr Kulig, Ryszard Biernat i Jan Konstanty) przygotował oryginalne symboliczne rzeźby drewniane odzwierciedlające ich temperamenty. Na scenie towarzyszyli im niezmiennie muzycy „Ergo”: Paweł Ferenc, Andrzej Józefowski, Marek Czechowski, Małgorzata i Krzysztof Bielowie, a także Olga Bolanowska i Ewa Dubińska.

Fot. Żaklina Janiszyn
(JB)






Dziękujemy za przesłanie błędu