Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
22/02/2022 - 12:30

Kwartalnik poświęcony czasom Solidarności. Każdy sądeczanin powinien go mieć

W kioskach, księgarniach i innych dobrych punktach sprzedaży na Sądecczyźnie, wśród kolorowych gazet i czasopism można znaleźć kwartalnik ”Sądeczanin HISTORIA”, ceniony i lubiany przez mieszkańców regionu. Co w numerze? Dlaczego warto go kupić?

Redaktorem naczelnym wydania poświęconego ”Solidarności”, a więc okresu od podpisania porozumień sierpniowych do czasu wprowadzenia stanu wojennego, jest historyk Sylwester Rękas. – W tym numerze przypominamy czasy poprzedzające powstanie tego ruchu, dekadę lat 70. Zarówno przybliżając wydarzenia, jak i klimat epoki – pisze historyk.

W tamtych czasach, po zwalczeniu podziemia niepodległościowego i wyeliminowaniu opozycji politycznej, właściwie jedyną jawną i legalną instytucją niezależną od władz komunistycznych był Kościół katolicki, o którego losach wspomina w kwartalniku historyk, nauczyciel i publicysta Jakub M. Bulzak.

W kwartalniku nasi Czytelnicy znajdą także odpowiedź na pytanie, jakie były wyzwania i największe problemy władzy w województwie nowosądeckim w latach 1975 – 1981. Te zagadnienia na łamach ”Sądeczanina” porusza Marcin Kasprzycki.

- Problemem nie był strach, ale to, czy my sobie z Solidarnością w ogóle poradzimy. W tamtym czasie byłem tym, który bał się najmniej. Strach przyszedł dopiero w stanie wojennym. Nie było takiego człowieka, który się w ogóle nie bał – mówi Andrzej Szkaradek, najważniejszy człowiek sądeckiej Solidarności, z którym rozmowę można przeczytać na łamach solidarnościowego wydania kwartalnika ”Sądeczanin HISTORIA”.

Zachęcamy do lektury, a jednocześnie przypominamy, że zarówno kwartalnik ”Sądeczanin HISTORIA”, jak i miesięcznik ”Sądeczanin” są dostępne online, w formie e-wydania. Kwartalnik do kupienia również w siedzibie redakcji "Sądeczanina" przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu. Informacje pod numerem tel. 18 475 16 20.







Dziękujemy za przesłanie błędu