Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
24/07/2014 - 09:01

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wyróżnione i docenione w Kijowie

Nowosądeckie muzeum otrzymało prestiżowe wyróżnienie za organizację ubiegłorocznej wystawy „Nikifor”. Przyznała ją ukraińska fundacja, której przewodniczy Kateryna Juszczenko, żona byłego prezydenta Ukrainy.
Ekspozycja była prezentowana 16 maja 2013 roku w Muzeum Narodowym Ukraińskiej Sztuki Ludowej w Kijowie na Ukrainie. Jej kuratorem był Zbigniew Wolanin. Ukraińcy mogli obejrzeć sto prac genialnego malarza-prymitywisty. Wernisazowi towarzyszyły występy łemkowskich artystów – Julii Doszny z Łosia i Piotra Trochanowskiego i Igora Trochanowskiego z Krynicy-Zdroju.

- Z Instytutu Polskiego w Kijowie otrzymaliśmy informację o wyjątkowym wyróżnieniu – informuje Robert Ślusarek, dyrektor nowosądeckiej placówki muzealnej.

Poniżej treść listu:

„Szanowny Panie Dyrektorze,

Niniejszym listem pragnę przekazać na pana ręce specjalny dyplom w nominacji „Wspólne Dziedzictwo” przyznany za wystawę „Nikifor” Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w ramach IX edycji Ogólnoukraińskiej Akcji Muzealne Wydarzenie Roku.

Dyplom został wręczony na moje ręce podczas uroczystości, które miało miejsce dwudziestego czerwca bieżącego roku w Centrum Muzealniczym Mystecki Arsenał w Kijowie.

Akcja Muzealne Wydarzenie Roku została stworzona w 2006 roku przez pozarządową organizację Centrum rozwoju Muzealnictwa i Międzynarodową Fundację „Ukraina 3000”, kierowaną przez żonę byłego prezydenta Ukrainy Katerynę Juszczenko. 

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi publiczności na najciekawsze wydarzenia i tendencje w ukraińskiej dziedzinie muzealnictwa oraz stymulowanie pracowników muzeów do szerokiej prezentacji swoich projektów. Co roku zwycięzca wybierany jest w trakcie eksperckiego głosowania: muzealników, dziennikarzy, działaczy społecznych, etnografów i naukowców. W ciągu dziewięciu lat istnienia nagrody zostało nagrodzonych około stu wybitnych przedsięwzięć muzealniczych z całej Ukrainy.

W tym roku w konkursie wzięło udział trzydzieści projektów. Zwycięski projekt otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości dwudziestu tysięcy UAH, natomiast specjalne dyplomy otrzymało sześć przedsięwzięć, w tym projekt Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Proszę przyjąć ode mnie gratulacje oraz podziękowania za współpracę przy organizacji wystawy i imprez jej towarzyszących.

Z poważaniem

Jarosław Godun
Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie”


Nagrodzie towarzyszy pamiątkowy grawer w języku ukraińskim.

- Zawiśnie on w Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju – informuje dyrektor muzeum. – To dla nas bardzo prestiżowe wyróżnienie.Świadczy ono o dostrzeganiu naszej placówki poza granicami kraju.

(Rob)
Fot. Rob, Muzeum Okręgowe Nowy Sącz

Czytaj też: Nikifor na Ukrainie. Kijów podziwia prace kryniczanina



 






Dziękujemy za przesłanie błędu