Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
07/07/2022 - 15:20

Polacy przestają chodzić do kościoła. W diecezji tarnowskiej nie jest tak źle

Jak wynika z raportu CBOS, na który powołuje się portal „Do Rzeczy”, osób, które regularnie praktykują jest mniej o kilkadziesiąt procent w porównaniu do danych z lat 90. Najgorzej jest wśród młodych ludzi. Sytuacja wygląda nieco lepiej, jeśli spojrzymy na dane w diecezji tarnowskiej.

Swoje przywiązanie do religii katolickiej w Polsce deklaruje wiele osób. Widać to choćby podczas świąt czy uroczystości w czasie których kościoły pękają w szwach. Jak się jednak okazuje, religijność w skali całego kraju spada.

Informuje o tym portal „Do Rzeczy” powołując się na przeprowadzony niedawno przez Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) sondaż. Jak wynika z niego zmiany są na przestrzeni lat naprawdę duże. Trend jest mocno niekorzystny.

Jeszcze w 1992 roku odsetek osób deklarujących się jako wierzący katolicy wynosił 94 proc. W 2022 roku jest ich już 84 proc. Znacznie gorzej statystyka wygląda w przypadku osób praktykujących regularnie (raz w tygodniu albo częściej). Tutaj z prawie 70 proc. zrobiło się 42.

„Do Rzeczy” powołując się na CBOS wspomina, że spadek poziomu religijności postępuje najszybciej wśród najmłodszych (18-24 lata). Szybko dzieje się to także w wielkich miastach i w grupie osób wykształconych.

Jak się okazuje, więcej wiary jest wśród kobiet, które praktykują częściej niż mężczyźni. Bardziej religijni, co również nie może dziwić są mieszkańcy wsi. Jest to zgodne z powszechnymi przekonaniemi.

„Do Rzeczy” cytując CBOS zwraca także uwagę, że osoby, które częściej się przemieszczają częściej praktykują. Zmiana miejsca zamieszkania nie wpływa na ich deklaracje religijności. Nie jest to jednak regułą. Wyjątkiem są osoby, które przenoszą się do wielkich miast. Jak wynika z analizy, częściej odchodzą od wiary. Jeśli natomiast mieszkaniec wielkiego miasta przeprowadza się wieś zwykle porzuca dotychczasowe przekonania.

To wszystko jednak statystyki ogólnopolskie. Jak to wygląda w przypadku naszego regionu? Skontaktowaliśmy się z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, gdzie dowiedzieliśmy się, że dane za 2021 rok nie są jeszcze dostępne. W 2020 roku z kolei, ze względu na pandemię, dostęp do mszy św. był utrudniony. Odwołamy się zatem do danych za 2019 rok.

Wówczas, w diecezji tarnowskiej wskaźnik udziału w nabożeństwach był największy w kraju  i wynosił 71,3 proc. Z kolei wskaźnik Communicantes, a więc osób przystępujących do komunii świętej wyniósł 26,1 proc. W porównaniu z 2018 rokiem, był to nieco gorszy wynik. Wtedy w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło również 71,3 proc. wiernych, ale komunię świętą przyjmowało 26,9 proc. Dodajmy, że w naszej diecezji uczęszczało w poprzednim roku na lekcje religii 98 proc. uczniów. Był to najwyższy wynik w Polsce. ([email protected], fot.: Iga Michalec/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu