Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
02/11/2022 - 11:05

Za kogo modlimy się w Dzień Zaduszny? Czy 2 listopada msza święta jest obowiązkowa?

Co to znaczy Dzień Zaduszny? Czy Dzień Zaduszny to święto? Czy 2 listopada trzeba iść do pracy? Czy 2 listopada trzeba iść do szkoły? Czego nie wolno robić 2 listopada? Czy w Zaduszki można pracować? Czy w Dzień Zaduszny trzeba iść do Kościoła? Dowiedz się więcej o Dniu Zadusznym, 2 listopada.

Dzień Zaduszny - co to za święto?

Dzień Zaduszny przypada 2 listopada. Jest to Święto Zmarłych, więc różni się ono od obchodzonego 1 listopada dnia Wszystkich Świętych. 1 listopada wspominaliśmy wszystkich – znanych i nieznanych – którzy zostali już zbawieni.

Wszystkich Świętych to dzień uroczysty, radosny i pełen nadziei. Postawa świętych ma nas zachęcać do dążenia do własnej świętości, aby po śmierci trafić do nieba. Dzień Zaduszny, nazywany też Zaduszkami, to święto pełne refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Kogo czcimy w Dzień Zaduszny? Tego dnia Kościół ogarnia swoją modlitwą wszystkich zmarłych. Szczególnie modlimy się za dusze pokutujące w czyśćcu, aby i one mogły doznać łaski zbawienia.

Dzień Zaduszny. Skąd wzięło się to święto?

Historia tego święta sięga X wieku. Dzień Zaduszny zapoczątkował święty Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Święty Odilion chciał, aby Zaduszki były chrześcijańskim odpowiednikiem pogańskich obrządków czczących zmarłych.

Dlatego opat benedyktynów w 998 roku zarządził modlitwy za dusze zmarłych dzień po uroczystości Wszystkich Świętych – 2 listopada. Idea tego chrześcijańskiego święta rozpowszechniła się najpierw we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech, a w XIII wieku zwyczaj i praktyka modlitwy za dusze zmarłych stała się powszechna w całym Kościele Katolickim.

W Polsce Dzień Zaduszny niektórzy obchodzili już w XII wieku. Pod koniec XV wieku Zaduszki były już tradycją znaną w całym kraju. Nazwa Dzień Zaduszny odwołuje się do charakteru święta i głównego celi chrześcijan, czyli modlitwy za dusze naszych zmarłych.

Czy Dzień Zaduszny jest dniem wolnym od pracy?

Dniem ustawowo wolnym od pracy jest 1 listopada, kiedy przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Choć 2 listopada Polacy wciąż odwiedzają groby bliskich, dzień ten nie jest wolnym od pracy.

Czy 2 listopada trzeba iść do szkoły? Takie pytanie zadaje sobie wielu uczniów. Dzień Zaduszny nie jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, co oznacza, że dzieci i młodzież zazwyczaj udają się tego dnia do szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dyrekcja danej placówki postanowi dać uczniom „wolne”.

Czy 2 listopada można zrobić zakupy? Z racji, że Dzień Zaduszny nie jest dniem wolnym od pracy wszystkie sklepy są otwarte. Tego dnia można więc zrobić zakupy jak w każdy dzień powszedni. Otwarte są również urzędy i inne placówki.

Czy w Dzień Zaduszny trzeba iść do kościoła?

W Polsce utarła się tradycja, że w Zaduszki odwiedzamy cmentarze, na których znajdują się mogiły naszych bliskich zmarłych. Tego dnia modlimy się w intencji wszystkich zmarłych. Zapalamy też znicze i świeczki na grobach.

Znicze czy kwiaty i wieńce, które przynosimy ze sobą w listopadzie na groby to symbol naszej pamięci. Warto jednak pamiętać, że rzeczy materialne nie są tym, co najważniejsze w trakcie listopadowych świąt.

Dla naszych bliskich zmarłych zapalona świeczka na grobie nie zmieni już nic. Nic nie dadzą również kolorowe wiązanki czy rozłożyste chryzantemy. Tego dnia księża apelują, aby nie dać się ponieść szaleństwu na cmentarzu. Istotą listopadowych świąt nie jest odwiedzenie jak największej liczby grobów i przystrojenie jej kwiatami i zniczami.

Chrześcijanie wierzą, że zmarłym pomóc może modlitwa. Tego dnia wiele osób uczestniczy w mszy świętej, aby modlić się w intencji dusz zmarłych i tych, cierpiących w czyśćcu. Wierni nie mają jednak obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. 2 listopada, czyli Zaduszki, nie jest świętem nakazanym przez Kościół Katolicki.

Warunki odpustu za zmarłych

W trakcie listopadowych świąt w Kościele Katolickim można uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust oznacza w tym wypadku darowanie duszy kary za grzechy, których wina została już odpuszczona.

Odpust zupełny za zmarłych można uzyskać w dniach od 1 do 8 listopada. W tym roku nie obowiązuje wcześniejszy dekret wydany na polecenie papieża, aby wydłużyć ten okres na cały listopad. Decyzja ta podyktowana była pandemicznymi ograniczeniami. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich na uzyskanie odpustu zupełnego mamy 8 pierwszych dni miesiąca.

Jak uzyskać odpust za duszę zmarłych? Jakie są warunki odpustu? Jednym z warunków jest pobożne nawiedzenie cmentarza we wspomnianych wcześniej dniach. Żeby spełnić zwykłe warunki odpustu musimy być też w stanie łaski uświęcającej (tzn. po spowiedzi) i przyjąć komunię świętą.

Kolejnym warunkiem jest też modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Nie chodzi tutaj o modlitwę za papieża, lecz modlitwę w tych intencjach, w których modli się papież Franciszek. Modlitwa ta może przybrać dowolną formę. Może to być np. zmówienie „Ojcze Nasz” czy „Pod Twoją Obronę”.  Ostatnim warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest brak jakiegokolwiek przywiązania do żadnego grzechu.

Zobacz też: Dziś zaduszki. Tak możesz pomóc duszom cierpiącym w czyścu

Czy w Dzień Zaduszny straszy? Przesądy związane ze świętem

Czy Zaduszki to Dziady? O obchodach Dziadów pisał polski wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz. Co to święto ma wspólnego z Zaduszkami?

Na początku trzeba zauważyć, że Dziady to święto pogańskie. Obchodzono je dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. Nasi przodkowie nawiązywali wtedy kontakt z duszami zmarłych. To był ich sposób na uczczenie pamięci o zmarłych.

Tego dnia ludzie mieli gościć na ziemie zbłąkane dusze. Według pogańskich zwyczajów przygotowywano wtedy jedzenie dla dusz zmarłych. Wierzono, że tym samym można zapewnić duszom spokój.

Pogańskim zwyczajem było też rozpalanie ogniska, aby oświetlić duszy drogę do domu. Według wierzeń zmarły mógł wtedy spędzić noc z bliskimi. W tym dniu nie wylewano wody przez okno i nie palono w piecach, bo wierzono, że tymi drogami dusze trafiają do domów.

Przez lata forma Dziadów ewoluowała. Pogańskie obrzędy odprawiano na cmentarzach czy w kaplicach. Wierni Kościoła Katolickiego często przejmowali pogańskie zwyczaje. Do dziś zachowały się niektóre elementy Dziadów, choć współcześnie wcale nie jesteśmy tego świadomi. Zapalane na grobach zmarłych znicze wzięły się właśnie od ognisk rozpalanych na rozstajach dróg. ([email protected], fot. SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu