Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
05/04/2022 - 12:00

Autobusem i pociągiem przez Nizinę Węgierską. Transport między Dunajcem a Cisą

Na południu Węgier do pociągu lub autobusu wsiada się wtedy, gdy wybiera się bardziej odległe cele podróży lub chce się skorzystać z komunikacji publicznej. Poza paroma większymi miastami nie jeżdżą tramwaje ani trolejbusy, komunikacja publiczna w obrębie miejscowości jest typowo autobusowa. Wspólne przejazdy w regionie stoją u progu potężnej zmiany, ponieważ rozpoczęto inwestycję kolejową Budapeszt – Belgrad, co znacząco skróci obecnie dość długie czasy przejazdów.

Komunikacja publiczna w południowej części kraju pełni rolę łącznika pomiędzy miejscowościami. Wiele osób jeździ samochodami, na mniejsze dystanse rowerem, ale linie autobusowe mają duże znaczenie. Codziennie setki ludzi wsiadają do autobusu, by dotrzeć do pracy, do szkoły lub znaleźć się w zasięgu miejskich usług czy instytucji.

Usługi komunikacyjne pomiędzy miejscowościami świadczy Volanbusz KZMR (Komunikacyjna Limit Spółka Akcyjna). Wygodzie podróżnych służą możliwości przedsprzedaży, rezerwacji miejsc a także możliwości zakupu online biletów jednorazowych i okresowych. Przy zakupie biletów okresowych również można skorzystać z różnych ulg, jak zniżka uczniowska czy emerytalna. W ramach uruchomionego w 2018 roku przez firmę komunikacyjną programu odmłodzenia pojazdów jak dotąd ruszyło na trasy ponad 800 nowych i odnowionych autobusów, dzięki czemu w 2020 roku na poziomie kraju do atmosfery trafiło 27 tysięcy ton dwutlenku węgla mniej. Modernizowane są też przystanki i dworce autobusowe.

W Kiskunhalas także zakończy się wkrótce budowa nowego, o wiele bardziej nowoczesnego dworca. Rokrocznie analizowane są rozkłady jazdy, biorąc pod uwagę opinie i uwagi ludności. W większych miejscowościach regionu funkcjonują linie lokalne. Obsługują one szczególnie duży ruch w godzinach porannych i po upływie lekcji i czasu pracy, dlatego w większości do tych celów przewidziane jest stosowanie autobusów przegubowych o zwiększonych możliwościach transportu osób. W komunikacji lokalnej również stosowane są zniżki, osoby korzystające z niej często mogą kupić bilety okresowe.

Mieszkańcy regionu między Dunajem i Cisą często korzystają z pociągu, wybierając się na większe odległości, ale są też liczni dojeżdżający niedaleko, szczególnie do codziennych dojazdów do pracy. Inwestycja w linię Budapeszt – Belgrad, przecinająca kraj, może też dać znaczący impuls kolejowej komunikacji w regionie. Po obecnej, znajdującej się w złym stanie trasie bardzo dłuży się podróż od granicy i z jej okolic, jak Kelebia i Kiskunhalas do stolicy. Po długotrwałych pracach przygotowawczych w październiku 2021 roku na stacji kolejowej w naszym mieście dokonano uroczystego położenia kamienia węgielnego pod budowę węgierskiego odcinka inwestycji.

Na modernizowanym, ponad 150-kilometrowym, odcinku, poprzez budowę dwu torów, inwestycja kolejowa obejmie 339 kilometrów torów. Całość prac winna być zakończona w 2025 roku. Linia kolejowa poprzez rozbudowę i utworzenie drugiej nitki torów będzie mogła świadczyć i dla pasażerów i w transporcie towarowym usługi  na konkurencyjnym poziomie. Według planów prędkość dopuszczalna wyniesie 160 km/h, zbudowane zostanie 188 tys. m kw. ekranów dźwiękowych. Wysokość nowobudowanych peronów od korony szyn wyniesie 55 cm, co zapewni każdemu pasażerowi bezprogowe wsiadanie i wysiadanie w interesie równości szans.

Będzie pięć nowych budynków stacyjnych: w Delegyhaza, Kiskunlachaza, Domsod, Fulopszallas i Kiskoros; odnowione zostaną istniejące budynki na stacjach w Soroksar, Dunaharaszti, Taksony, Dunavarsany, Kunszentmiklós-Tass, Szabadszallas i Kelebia. Ponadto powstanie 410 nowych parkingów typu P+R oraz 440 parkingów typu B+R (także dla rowerów) do dyspozycji pasażerów. Inwestycje obejmą jeszcze systemy informacji dla podróżnych, zainstalowane zostaną nowe urządzenia ochrony życia i bagażu, zwiększające bezpieczeństwo poprzez kamery peronowe.

Inwestycja wpłynie też znacznie na przewozy towarowe. Nowa linia umożliwi obciążenia osi o wartości do 225 kN, na stacjach tory przyjmowania towarów umożliwią obsługę składów o długości 740 m. Jak powiedziano podczas uroczystości złożenia kamienia węgielnego, całość jest realizowana przez międzynarodowe konsorcjum ze znaczącym udziałem chińskim, dysponującym wielkim doświadczeniem praktycznym i najnowocześniejszymi technologiami kolejowymi. Unowocześnienie i zwiększenie możliwości kolejowych pomiędzy Budapesztem a Belgradem przyczynia się do wzbogacenia gospodarki narodowej i krajowej zielonej technologii transportowej, poszerza także kontakty węgiersko-chińskie i węgiersko-serbskie.

Wzmocnienie konkurencyjności transportu szynowego przyczyni się do sukcesów zamierzeń ekologizacji transportu oraz przybliży osiągnięcie, wyznaczonego na 2050 rok, celu neutralności klimatycznej. Do wyróżnionych celów węgierskiego programu kolejowego  należy i to, aby Węgry, wykorzystując możliwości wynikające z położenia geograficznego, stały się w Europie centrum transportu towarowego, logistycznym i dystrybucyjnym. Poprzez odnowę linii Budapeszt – Belgrad Węgry będą mogły zaoferować najszybszą linię transportową, docierającą do portów greckich, łączącą Daleki Wschód z Europą Zachodnią – podkreślił minister innowacji i technologii Laszló Palkovics, rządowy koordynator projektu.

Zbudowanie najnowocześniejszej kolei regionu może jeszcze bardziej przybliżyć kontakty pomiędzy dwoma sąsiadującymi krajami, Serbią i Węgrami. Realizację projektu można uważać za zakończenie prac, rozpoczętych ponad 100 lat wcześniej. Ten szlak kolejowy ma wielką przeszłość. W dziewiętnastym wieku budapeszteńscy arystokraci i bogaci mieszczanie latem zamykali okna swych pałaców, zamykali mieszkania i z rodziną i służbą wyjeżdżali do najsłynniejszych uzdrowisk Monarchii. W drugiej połowie XIX w. i aż do początków XX w. nie uważano za członka socjety kogoś, kto nie miał willi w Opatii.

Koleje węgierskie dziś też organizują wycieczki zagraniczne popularnością cieszą się na przykład kilkudniowe wyjazdy koleją do Pragi. Bilety typu START Europa umożliwiają zniżkowe przejazdy już w 15 krajach. Niemal z każdej stacji węgierskiej można kupić taki bilet do prawie każdego celu podróży w krajach uczestniczących w programie. Wykorzystując ulgowy bilet START Europa osoba dorosła może zniżkowo podróżować maksymalnie z trojgiem dzieci w wieku 6-14 lat, dzieci poniżej 6 roku życia podróżują zaś za darmo. (Feher Erika, foto: Levente Jager, Andras Vercz)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu