Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
05/04/2022 - 13:00

Słowacki Svidník w czasie pandemii. Mieszkańcy produkowali ogromne ilości śmieci

Podczas pandemii COVID-19 Svidník codziennie dbał o przestrzeganie obostrzeń oraz dokładał wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań wśród obywateli.

Od początku pierwszej fali były dezynfekowane publiczne powierzchnie kontaktowe, kontenery na odpady, pomieszczenia w zmarginalizowanych grupach społeczeństwa oraz w urzędzie. Były rozdawane maseczki, a później również respiratory dla grup ryzyka. Następnie wykonywano badania przesiewowe, a potem także szczepienia w budynkach miejskich. Oferowaliśmy możliwość robienia zakupów dla osób zagrożonych zarażeniem oraz uruchomiliśmy masową kampanię informacyjną.

Prezydent Marcela lvančová: - Każda fala pandemii, która nas dotyka, czymś się różni od poprzedniej i sprawdza nas pod innym względem. Staramy się uczyć na tych poprzednich i maksymalnie przygotowywać się do kolejnego okresu. Stosujemy się do zaleceń Regionalnego Urzędu Zdrowia Publicznego Svidník, konsultujemy się na każdym kroku i współpracujemy w stosowaniu zalecanych środków ochrony.

Szkoły w mieście Svidník, podobnie jak w innych regionach, pracowały w ostatnim czasie w trybie szkolnych kolorów zagrożenia. Oprócz porannego filtra w szkołach miasto wprowadziło również filtr w urzędzie miejskim. Wspieraliśmy finansowo wykonywanie testów dla pracowników w obszarze socjalnym i w usługach technicznych. To właśnie urząd, usługi pomocy medycznej i usługi techniczne są instytucjami, od których obywatele oczekują stabilności i funkcjonalności, w ten sposób z pełną odpowiedzialnością podchodziło się do funkcjonowania służb miasta Svidník.

Przez ostatnie dwa lata podmioty świadczące usługi techniczne w mieście Svidník odbierały odpady wielkogabarytowe i elektroniczne bezpośrednio z domów i bloków mieszkaniowych. W czasie pandemii taki system pozwolił zapewnić ekologiczną utylizację odpadów i ograniczył spotkania obywateli w punktach zbiórki. Samo gromadzenie odpadów głównie podczas pierwszej fali było fenomenem na skalę światową – ludzie siedzieli w domach i produkowali ogromne ilości odpadów. Jako jedni z pierwszych zaprowadziliśmy na Słowacji segregowanie odpadów biodegradowalnych, które skutecznie działa i dostarcza wysokiej jakości kompost dla gospodarstw domowych. W ostatnich latach dostosowaliśmy się do odwoływania wydarzeń i spotkań większych grup ludzi. Wydarzenia były przekładane na późniejsze wiosenne i letnie miesiące, na tyle na ile pozwalały na to obostrzenia. (Kristína Tchirová)

  • W 2020 roku w ramach ogólnonarodowego badania przesiewowego na antygeny w Republice Słowackiej w dniach od 31.10.2020 do 01.11.2020 oraz w dniach od 07.11.2020 do 08.11.2020 Miasto Svidník udostępniło w swoim obrębie 9 punktów poboru materiału.
  • Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Svidníku nr 198/2020 z dnia 16.09.2020 obniżono koszty wynajmu lokali i działek użytkowych będących własnością miasta Svidník o 50 procent w okresie całkowitego zamknięcia poszczególnych działalności. O zniżkę wnioskowało 10 podmiotów w łącznej kwocie 2062,50 EUR.
  • W 2021 roku w ramach regularnego ogólnonarodowego badania przesiewowego na antygeny w Republice Słowackiej w dniach od 21.01.2021 do 09.05.2021 Miasto Svidník założyło w swoim obrębie dwa mobilne punkty poboru materiału (tzw. MOM-y) zgodnie z wytycznymi pt. „Podręcznik ogólnonarodowych badań przesiewowych na COVID-19 dla burmistrzów i prezydentów miast” wydanymi przez Biuro Rządu Republiki Słowackiej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej
  • Miasto Svidník wciąż inwestuje w zwiększenie ochrony obywateli. Ze środków własnych zostały zakupione lampy bakteriobójcze do przedszkoli w Svidníku. Inwestujemy w środki do dezynfekcji we wszystkich obiektach szkolnych. Zapewniono również bezdotykowe stojaki do dezynfekcji we wszystkich budynkach miejskich, np. w Domie Kultury, Centrum Informacji Turystycznej, Urzędzie Miejskim i innych. (KT) Źródło zdjęć: procare.sk

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.Dziękujemy za przesłanie błędu