Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
11/05/2022 - 10:40

Węgrzy i Słowacy to przyjaciele Polaków. Oni dbają o utrzymanie naszych więzi

Poniżej można znaleźć listę organizacji, towarzystw i fundacji, które ułatwiają kontakty pomiędzy naszymi krajami i regionami.

Polska – Słowacja

W regionie sądeckim działa Małopolska Fundacja Przyjaźni Polsko – Ukraińsko – Słowackiej „Braterstwo”. Fundacja ma swoją siedzibę w Krynicy- Zdroju przy ulicy Zdrojowej 4/2. Celem Fundacji „Braterstwo” jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy i przyjaznych stosunków między trzema krajami.

Fundacja skupia się na współpracy kulturalnej, sportowej i turystycznej pomiędzy narodami Polski, Ukrainy i Słowacji. Szczególnie ważne dla „Braterstwa: jest zachowanie dorobku kulturowego rejonów górskich – Beskidów, Podhala, Spisza i Orawy.

W stolicy Polski – w Warszawie – działa natomiast Polsko Słowackie Towarzystwo Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa. Misją Towarzystwa jest wymiana kulturalna, integracja młodzieży polsko-słowackiej i słowacko-polskiej, wymiana zagraniczna w relacji polsko-słowackiej, słowacko-polskiej.

Słowacka mniejszość narodowa w Polsce odnajdzie natomiast swoje miejsce w Towarzystwie Słowaków w Polsce. To stowarzyszenie działające w większości na terenach województwa małopolskiego w sąsiedztwie Sądecczyzny, w powiecie nowotarskim i zakopiańskim. Tereny te są uznawane za prastare ziemie Spisza i Orawy, włączone w granice Polski w 1920 roku.

Polska – Węgry

Nasze kraje łączą dwie organizacje pod patronatem znanego profesora Wacława Felczaka. Są to: Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka w Warszawie oraz Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

- Celem obu instytucji jest pogłębianie przyjaźni między narodami oraz współpracy polsko-węgierskiej - opisują pracownicy Instytutu.

- Owocami (naszego czasu wytężonej pracy) będą: zrealizowane przez państwa projekty, dobrze wykorzystane stypendia, efektywniejsza i intensywniejsza współpraca oraz nowe jej obszary: od nauki i gospodarki po kulturę, oświatę, sport i wiele innych – zapowiadał dyrektor Instytutu Maciej Szymanowski.

Wacław Felczak (patron Instytutu i Fundacji) był polskim profesorem, historykiem, kurierem i emisariuszem Rządzy RP na uchodźctwie. Uznawany jest za znawcę tematyki środkowoeuropejskiej, szczególnie węgierskiej i południowosłowiańskiej. Zmarł w 1993 roku.

Wiele o wymianie naukowej, kulturowej i gospodarczej pomiędzy Polską, a Węgrami można usłyszeć podczas różnych wydarzeń, mających miejsce na terenie całego kraju i w przestrzeni online. Już od kilku lat Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego) przygotowuje pole do dyskusji podczas Forum Polska-Węgry.

- Przyjaźń polsko-węgierska to nie tylko przeszłość, ale również teraźniejszość i przyszłość. Oba państwa regionu od wieków podążają tą samą drogą. Pomimo trudnych okresów w historii, nasze narody przetrwały i rozwijały się. Naszym zadaniem jest dalsze dbanie i promowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego tej przyjaźni. Polacy i Węgrzy powinni wiedzieć jak najwięcej o sobie i swojej tradycji. Do tego potrzebne są wspólne inicjatywy, takie jak Forum Polska-Węgry – mówił Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Instytut Studiów Wschodnich, wraz z Powiatem Tomaszowskim zdecydował się na organizację kolejnego przedsięwzięcia ważnego z perspektywy wymiany myśli pomiędzy Polską, a Węgrami. Już w tym roku, 10 – 12 czerwca, w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się Polsko-Węgierskie Forum Samorządowe.

- Będzie to spotkanie poświęcone zacieśnieniu relacji obu krajów na poziomie samorządowym i promowaniu idei miast partnerskich. Uczestnicy porozmawiają o wspólnych działaniach w obszarze współpracy regionalnej, gospodarki, polityki i kultury, a także podzielą się prognozami na przyszłość – zapowiadają organizatorzy.

- W czerwcowym wydarzeniu udział weźmie około 200 uczestników z Polski i Węgier oraz krajów sąsiedzkich – przedstawiciele samorządów, parlamentów, życia politycznego, dyplomacji, kultury, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych – prognozują pracownicy ISW. W organizację obydwu wspomnianych wydarzeń zaangażowany jest również Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Nasze kraje łączy również Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza. Izba działa od października 2020 roku, zrzesza firmy oby krajów, a jej głównym zadaniem jest wzmocnienie wymiany handlowej i relacji inwestorskich pomiędzy naszymi państwami. Siedziby Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej znajdują się w Warszawie i Budapeszcie. ([email protected], KS, MK, Forum Polska-Węgry)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu