Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
08/06/2022 - 14:20

Wybory w Polsce: kiedy i kogo wybieramy? Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach

W Polsce organizowane są wybory parlamentarne, prezydenckie, samorządowe oraz do Parlamentu Europejskiego. Odbywają się one w ściśle określonych terminach, zależnych od poprzednich wyborów.

Wybory parlamentarne – do Sejmu i Senatu
W tych wyborach wskazujemy posłów i senatorów, którzy będą nas reprezentować przez najbliższe lata. W Sejmie zasiada 460 posłów, a w Senacie 100 senatorów. Wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata. Ostatnie miały miejsce 13 października 2019 roku. Kolejne powinny odbyć się w 2023 roku.

Wybory prezydenckie
Nowego prezydenta Polski wybraliśmy w 2020 roku. Pierwsza tura głosowania odbyła się 28 czerwca 2020 roku. W drugiej turze obywatele mogli opowiedzieć się za Andrzejem Dudą, bądź Rafałem Trzaskowskim. Wyniki głosowania z 12 lipca 2020 roku wskazały, że prezydentem został kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Duda.

Jego kadencja będzie trwać 5 lat, co oznacza, że kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2025 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego
Od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w naszym kraju odbywają się również wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele wybierali swoich przedstawicieli w 2004, 2009, 2014 oraz 2019 roku. Takie wybory są organizowane co 5 lat. Kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego powinny odbyć się w 2024 roku.

Wybory samorządowe
W tych wyborach obywatele wskazują członków organów jednostek samorządu terytorialnego. Od 2018 roku wybory samorządowe mają odbywać się nie co 4, ale co 5 lat. Ostatnie wybory miały miejsce właśnie w 2018 roku, więc kolejne powinny odbyć się w 2023 roku.

W wyborach samorządowych wybieramy:

  • Członków Rad Gmin (oraz rad miast na prawach powiatu);
  • Członków Rad Powiatów;
  • Członków Sejmiku Województw;
  • Prezydentów miast;
  • Burmistrzów;
  • Wójtów.

Kto może głosować?
Czynne prawo wyborcze w Polsce uzyskują osoby, które osiągnęły pełnoletniość, czyli najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat. W wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego ważne jest stałe zamieszkanie na obszarze, w którym będziemy głosować. Natomiast w wyborach parlamentarnych i prezydenckich udział mogą wziąć tylko obywatele Polski.

Wybory 2023: czy zostaną przesunięte?
Jak podaje portal samorządowy, zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, wybory parlamentarne powinny odbyć się w niedzielę między 13 października, a 11 listopada 2023 roku. Jesienią przyszłego roku miałyby odbyć się również wybory samorządowe: między 21 września, a 14 października 2023 roku.

Strona rządząca w Polsce argumentuje, że w takim przypadku nałożą się na siebie czynności powoływania komisji czy rejestracji kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość podnosi również, że mógłby pojawić się problem ze znalezieniem wystarczającej liczby chętnych do pracy przy obu wyborach w tak krótkim odstępie czasowym.

- Wskazano więc opcję przełożenia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku. Wtedy jednak zaplanowane są wybory do Parlamentu Europejskiego, dlatego pojawia się nawet termin jesień 2024 – pisze Piotr Wiewióra, autor portalu samorządowego. – W najbliższych tygodniach PiS ma przedstawić projekt ustawy w tej sprawie.

(oprac. [email protected], fot. archiwum Sądeczanina)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu