Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 lipca. Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
01/08/2020 - 13:15

To już groza! Sądecka lawina wirusa. Kończą się miejsca w krakowskim szpitalu

To już lawina zakażeń śmiertelną zarazą z Chin. Tylko ostatnie dwie doby przyniosły ponad dwieście zakażeń. Dziesięć osób zmarło. Z dnia na dzień sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Wkrótce może zabraknąć miejsc w Szpitalu Uniwersyteckim, do którego trafiają pacjenci z koronawirusem. Te alarmistyczne dane przedstawił wojewoda Piotr Ćwik. Najtrudniejsza sytuacja jest na Sądecczyźnie, gdzie wskaźnik zachorowań jest najwyższy. Z przedstawionych przez wojewodę statystyk powiało grozą.

Jaki jest stan aktualnej sytuacji epidemicznej w Małopolsce? Dramatyczny. Na alarm bili podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda Piotr Ćwik, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski oraz wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, który przytaczał zatrważające dane.  

Liczba nowych przypadków w naszym regionie sięgnęła nawet 142 w ciągu jednej doby. Od kilkunastu dni Małopolska jest jednym z trzech w Polsce, w których zanotowano najwięcej nowych zakażeń. Tylko ostatnie dwie doby przyniosły ich ponad dwieście. Dziesięć osób zmarło

Najtrudniejsza sytuacja jest na Sądecczyźnie. Tylko w piątek w powiecie przybyło 20 nowych przypadków. O ile wskaźnik zapadalności w Małopolsce wynosi 10,36, o tyle w powiecie nowosądeckim to 29,11, zaś w Nowym Sączu - 21,84. Zakażenia w głównej mierze pojawiły się na weselach i w zakładach produkcyjnych - poinformował Foremny, który podał, że w Małopolsce zlokalizowane zostały 93 ogniska koronawirusa, z czego 53 są określane przez służby sanitarne jako istotne.

Z kolei wojewoda Piotr Ćwik zapowiedział, że rozważana jest kwestia rozszerzenia zakresu testów przesiewowych wśród wszystkich pracowników firm powiatu nowosądeckiego zmagających się z zakażeniem koronawirusem.   

Lawina zachorowań w Małopolsce sprawia, że w błyskawicznym tempie zapełnia się Szpital Uniwersytecki w Krakowie, gdzie trafiają chorzy na Covid-19.  

- W placówce przebywa obecnie 206 pacjentów z koronawirusem. Wszyscy lekarze jednoznacznie stwierdzają, że przebieg tej fali zachorowań w Małopolsce jest inny-  przytacza wypowiedź dyrektora szpitala Marcina Jędrychowskiego Radio Kraków. - Mamy do czynienia z przypadkami cięższymi. Na 206 osób ponad 80 korzysta z tlenoterapii, a 12 jest pod respiratorami. W marcu i kwietniu nie zbliżaliśmy się do takich liczb.  

  

Zdaniem Jędrychowskiego, trzeba będzie uruchomić kolejny, zakaźny szpital. Jak poinformował wojewoda, konieczne okazało się też uruchomienie większego izolatorium. Tę funkcję będzie pełnił krakowski WM Hotel System.

W piątek zostali tam przewiezieni pacjenci dotychczas przebywający w Hotelu Royal. WM dysponuje 160 pokojami, w których jest 319 miejsc – powiedział Ćwik.  

 - Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami oraz starostami. Na bieżąco podejmowane są kolejne kroki i decyzje. Jak widać, sytuacja może się dynamicznie rozwinąć. Dlatego tak ważnie jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Apeluję, abyśmy pamiętali, że walka z koronawirusem jest naszym wspólnym wysiłkiem – podkreśla wojewoda.

Wyjątkowa dramatyczna jest sytuacja w Domu Opieki "Jestem" w Grobli w powiecie bocheńskim, gdzie z powodu koronawirusa zmarło dziesięciu podopiecznych. W placówce zarażonych jest 112 mieszkańców, z czego 31 przebywa w szpitalu.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. UWDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021