Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
23/09/2021 - 12:55

Od nowego roku tatuaże maja być bezpieczniejsze. Co zmieni unijne rozporządzenie

Na zrobienie tatuażu zdecydowało się już co najmniej 12 procent Europejczyków. W grupie wiekowej 18–35 lat tatuaże może mieć nawet dwa razy więcej osób. Równie popularny jest makijaż permanentny. Jednak nie zawsze tatuaże wykonywane są bezpiecznymi tuszami.

Fot. Aleks Prochazka/Unsplash

Zobacz też: Alergie wywołuje coraz więcej czynników. przeczytaj, jeśli niepokoją cię objawy na skórze

Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego są mieszaniną kilku związków chemicznych. Mogą zawierać substancje niebezpieczne, wywołujące alergie skórne i mające poważniejszy wpływ na zdrowie, powodując mutacje genetyczne i nowotwory. Pigmenty stosowane w tuszu mogą też przenosić się ze skóry do różnych narządów, w tym do węzłów chłonnych i wątroby.

Czasami tatuaże usuwa się za pomocą lasera, który rozbija pigmenty i inne substancje na mniejsze cząstki. Jeśli takie cząstki również zawierają szkodliwe chemikalia, to proces usuwania powoduje, że zaczną krążyć w organizmie. Ponieważ chemikalia stosowane w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego mogą pozostawać w organizmie przez całe życie, istnieje także możliwość długotrwałego narażenia na potencjalnie szkodliwe składniki.

Dlatego od stycznia 2022 roku, na mocy rozporządzenia REACH w Unii Europejskiej ograniczone zostanie stosowanie tysięcy niebezpiecznych chemikaliów używanych do tej pory w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Ograniczenie obejmuje 12-miesięczny okres przejściowy od wejścia w życie dla większości substancji oraz 24-miesięczny okres przejściowy dla pigmentów zielonego 7 i niebieskiego 15. Ograniczenie to nie zakazuje tatuowania, ale ma na celu uczynienie go bezpieczniejszym. Może pomóc uniknąć ponad tysiąca przypadków przewlekłych reakcji alergicznych rocznie, a także ograniczyć występowanie innych reakcji skórnych i ich poważnych skutków.

Ograniczenie dotyczy np. chemikaliów powodujących nowotwory lub mutacje genetyczne i chemikaliów działających szkodliwie na rozrodczość, a także substancji działających uczulająco bądź drażniąco na skórę. Celem jest sprawienie, by stosowane do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego barwniki były bezpieczniejsze.

Wprowadzenie ograniczenia pozwoli zapobiec każdego roku ponad tysiącowi przypadków chronicznych reakcji alergicznych. Spadnie też liczba kilku innych odczynów skórnych i poważnych działań powstających na skutek wykonania tatuażu lub makijażu permanentnego.

Tatuaż wykonuje się przez penetrację zewnętrznej warstwy skóry za pomocą igły oraz wstrzyknięcie tuszu pod skórę w celu stworzenia wzoru. Górna warstwa skóry (naskórek) regeneruje się w sposób ciągły, zatem trwałość tatuażu uzyskuje się dzięki wstrzyknięciu tuszu do drugiej, głębszej warstwy skóry, czyli skóry właściwej.

Makijaż permanentny jest zbliżony do tatuażu i służy do tworzenia wzorów przypominających klasyczny makijaż. Jest on przykładowo powszechnie stosowany do podkreślenia oczu bądź poprawy kolorytu skóry, twarzy, ust i powiek. (źródło: Europejska Agencja Chemikaliów) Fot. Unsplash/Aleks Prochazka







Dziękujemy za przesłanie błędu