Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
29/08/2023 - 14:00

Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce na wyciągnięcie ręki! Wybierz „Pod dębem” w Zabrzeży

Pokoje Gościnne „Pod dębem” w Zabrzeży w gminie Łącko to wyjątkowe miejsce wypadowe dla tych, którzy chcą naprawdę nasycić się górami. Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Gorce – wszystko na wyciągnięcie ręki. Dlatego i tego miejsca nie mogło zabraknąć w naszym cyklu „Rowerem po wypoczynek na Sądeckiej wsi”.

Zacznijmy od prezentacji Zabrzeży. Jak czytamy na stronie gminy Łącko: - Wokół kotliny liczne wzniesienia: Byniowa (688 m) z doskonałym widokiem na Tatry i Beskidy, Twarogi (845 m) i Koziarnia (609 m) z szeroką panoramą szczytów Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Pienin. Najstarsze ślady osadnictwa odkryto na Babiej Górze (446 m): grodzisko z okresu kultury łużyckiej (III okresu brązu: 1200 -1000 r. p.n.e.) oraz wczesnej epoki żelaza (okres halsztacki) powtórne osadnictwo na Babiej Górze miało miejsce w czasie krakowskiej fazy osadniczej (XII - XIII w.). Na szczycie góry od strony wschodniej widać wyraźne ślady głębokiej średniowiecznej suchej fosy. 

Chata Natura w Muszynie, nazwa mówi sama za siebie. Popatrzcie!

- W okresie średniowiecza (przed 1312 r.) Zabrzeż, wraz z sąsiednimi wsiami będącymi obecnie jej przysiółkami (Wietrznica, Boczów i Byniowa), weszła do klucza wsi należących do starosądeckiego klasztoru klarysek i pozostawała w nim aż do okresu rozbiorów W latach 1855 -1867 Zabrzeż należała do powiatu krościeńskiego. Wówczas to zarządcami Zabrzeży, podobnie jak pobliskiej Kamienicy była rodzina Szalayów, właścigciele i twórcy uzdrowiska Szczawnica.

Teraz okolica. W pobliskich Maszkowicach czeka na Was Góra Zyndrama. Są tu pozostałości kamiennej fortecy z czasów, kiedy w starożytnym Babilonie rządził Hammurabi. Jak podkreślają archeolodzy - wyjątkowość Góry Zyndrama polega na tym, że w tej części Europy udało się odkryć pozostałości kamiennych fortyfikacji z XVIII wieku p. n. e. To coś naprawdę unikatowego. Takich budowli, tak zaawansowanych i z takiego surowca próżno szukać w Europie poza basenem Morza Śródziemnego. 

Wiejska idylla w otoczeniu gór: Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandry i Dariusza Błaszczyków

W Łącku też, tuż przy rzece Dunajec znajduje się skatepark, pumptrack, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, ławki, stoły i altany, miejsce na rozpalenie ogniska. W strefie rekreacji można też rozłożyć swoje namioty na nocleg.

Warto też odwiedzić Górę Modyń w Beskidzie Wyspowym. Modyń ma 1029 m poziomem morza a na szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 27 m. To najbardziej romantyczny szczyt Beskidu Wyspowego nazywany Górą Zakochanych. Wedle tradycji młodzi wyznawali sobie miłość, a i teraz są tacy, którzy na wzgórzu się zaręczają. 

Stodoły Slow w Polanach: magia na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, w której się zakochasz

W Zabrzeży jest też jedyny w Polsce sztuczny tor kajakowy „Wietrznice" uruchomiony w 1996 roku oraz grodzisko z okresu kultury łużyckiej, ślady grodu średniowiecznego osadnictwa na Babiej Górze..

Z Łącka prowadzi żółty szlak do kolejnej wieży widokowej na szczycie Koziarza w Ochotnicy Dolnej. Sam Koziarz ma 943 metry nad poziomem morza, wieża 30 metrów a taras widokowy znajduje się na wysokości 20.7 m dzięki czemu miejsce to serwuje niezakłóconą panoramę na Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry i Gorce oraz miejscowości: Kamienicę, Tylmanową i Ochotnicę Dolną.

Pamiętajcie też, że Łącko to stolica sadownictwa i dlatego można tu kupić wszystko to, co z owoców najlepsze: soki z pierwszego tłoczenia, konfitury, syropy i – nie krygujmy się – łącką śliwowicę, jabcoki i niezrównane okowity. 

Apartamenty Nad Potokiem w Tyliczu: idealna propozycja dla rodzin na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego

Sercem gminy Łącko jest Dunajec, wzdłuż którego macie do dyspozycji trasę rowerową VeloDunajec, którą dojedziecie aż do Krościenka skąd już rzut beretem do Szczawnicy, skąd możecie eksplorować Pieniny – tu jest wąwóz Homole, słynna Biała Woda. Ba – kierując się z Krościenka na Nowy Targ skręcacie w lewo na Hałuszową i po chwili jesteście u wejścia na szlak na Trzy Korony albo możecie dojechać do Sromowców Niżnych i przez kładkę dostać się do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Przez most nad Dunajcem w Kadczy przebijecie się na teren Starego Sącza i kierując się w prawo w stronę Gołkowic Górnych a potem przez Skrudzinę na Gaboń, macie otwartą drogę na Przehybę z cudowną panoramą Beskidu Sądeckiego. Wcześniej, na tej samej trasie, w Skrudzinie wystarczy skręcić w lewo i przez Przysietnicę przebijecie się na DK 87 a stąd w Barcicach wepniecie się w trasę EuroVelo i już możecie śmigać na zamek w Rytrze a po drodze zahaczcie o platformę widokową na Woli Kroguleckiej. Tu naprawdę nie ma miejsca na nudę! 

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Same pokoje gościnne, agroturystyka „Pod dębem” oferuje pokoje gościnne dla dwóch a nawet pięciu osób - w sumie w siedmiu takich pokojach może nocować 20 osób. Każdy pokój ma łazienkę i osobne wejście od podwórka. W wakacje możecie tutaj również zamówić posiłki. Kolejna propozycja to samodzielny domek z salonem, kuchnią, dwoma sypialniani i trzema łazienkami, w którym może ugościć 8 osób. 

Do dyspozycji gości jest też bardzo duży ogród z placem zabaw, miejscem na grilla i ognisko i trzy altany. Jest też stół do ping ponga i do bilarda.

Posesja jest blisko głównej szosy, ale podczas pobytu w ogóle tego nie odczujecie, bo to wyjątkowo zaciszne miejsce. W pobliżu – ok. 100 metrów – jest restauracja i sklep spożywczy. Kolejny atut to bliskość lasu, gdzie można pospacerować. W niewielkiej odległości są też rzeki Kamienica i Dunajec a tym samym możecie też wypoczywać nad wodą.

DANE KONTAKTOWE:

Pokoje gościnne „Pod Dębem”

Zabrzeż 34, 33-390 Zabrzeż

tel. +48 18 444 63 41

www.galysa.prv.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki







Dziękujemy za przesłanie błędu