Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
07/07/2022 - 08:15

Ale czad! Mamy koło Gródka cudowny zakątek. To jak wehikuł czasu [ZDJĘCIA]

Miejsca do kąpieli, plaże, przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, rejsy statkiem, szlaki piesze i rowerowe, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej… takim rajem dla turystów jest gmina Gródek nad Dunajcem, który króluje na lipcowej karcie kalendarza „Sądeczanina. Ale Gródek to nie tylko Jezioro Rożnowskie. To także rewelacyjne miejsce dla tych, którzy lubią niebanalne historyczne zakątki.

To niezwykłe miejsce jest dla tych, którzy  lubią zwiedzać niebanalne historyczne zakątki. Taka jest właśnie zabytkowa osada młyńska w Roztoce Brzezinach.

 Można tam zobaczyć stary, zrewitalizowany trzykondygnacyjny młyn, dom młynarza, z wystrojem z dawnych czasów, stodoły z tradycyjnymi sprzętami potrzebnymi do pracy młyna. Jest też stajnia, tartak i malowniczy ogród  otaczający osadę.

Czytaj też Ona jak księżniczka, on jak książe  Ślub  i wesele słynnych youtuberów pod Nowym Sączem [ZDJĘCIA]

Co warte podkreślenia, tego typu młynów już prawie nie ma. Na terenie powiatu nowosądeckiego przetrwały tylko dwa. Ten w gminie Gródek nad Dunajcem to jeden z nielicznych takich obiektów zachowanych na całym Pogórzu Rożnowskim.  

Czytaj też Gdzie go poznała? Trudno uwierzyć. Katarzyna Zielińska jest zakochana[ZDJĘCIA]

Zwiedzanie młyna to nie tylko sama opowieść i oprowadzanie. To także  szansa, żeby  zobaczyć jak działa młyn i jak powstaje mąka produkowana w tradycyjny sposób.
Sercem młyna jest stary,  liczący sto trzydzieści lat unikatowy mlewnik, który został pieczołowicie, godnie z zasadami odrestaurowany i funkcjonuje do dzisiaj.

Osada znajduje się nieopodal Jeziora Rożnowskiego, gdzie  są wspaniałe warunki do uprawiania różnych form turystyki, sportu i rekreacji. To między innymi miejsca do kąpieli, plaże, przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, rejsy statkiem, szlaki piesze i rowerowe, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej.

Warto do Gródka przyjechać już w ten weekend, bo startują doroczne Dni Jeziora Rożnowskiego. To cykl imprez, które obejmują  cieszące się chyba największą popularnością Regaty Żeglarskie o Puchar Herona, Rodzinny Rajd Rowerowy i Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Lata.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wieczorem, po godzinie 20 koncert, którego gwiazdą będzie Krzysztof Kasowski K.A.S.A (jagienka.michalik@sadeczanin info) fot.  Marek Nowakowski

Ale czad! Mamy koło Gródka cudowny zakątek. To jak wehikuł czasu
To osada młyńska w Roztoce Brzezinach. Rewelacyjne miejsce dla tych, którzy lubią niebanalne historyczne zakątki.


Dziękujemy za przesłanie błędu