Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
07/04/2024 - 17:45

Gdyby nie ten wynalazek, akwarystyka byłaby w powijakach. To coś było strzałem w dziesiątkę

Niemcy słyną z doskonałych technologii inżynieryjnych i nowoczesnych środków produkcji. Jako pierwszy naród na świecie stworzyli m.in. silnik Diesla i samolot z napędem odrzutowym. Niewiele osób jednak wie, że to niemieccy biolodzy i ichtiolodzy zrewolucjonizowali światową akwarystykę. Dzięki ich pasji, odwadze i pomysłowości technicznej, setki milionów ludzi na całym świecie mogą cieszyć się hodowlą wodnych roślin i zwierząt w domowym zaciszu. Największe osiągnięcia w tej branży ma niewątpliwie firma Tetra.

Swoją firmę nazwał „Dom tropikalny”

W momencie kiedy po zniszczeniach II wojny światowej rodziła się nowoczesna Republika Federalna Niemiec, w 1951 roku doktor nauk przyrodniczych Ulrich Baensch założył w Hanowerze firmę „Tropenhaus” (dosłownie „Dom tropikalny”). Jego pasją była hodowla słodkowodnych ryb tropikalnych. Pierwsze gatunki były sprowadzane do Europy już w XIX wieku, jednak ówczesna technika akwarystyczna nie była wystarczająca do efektywnego rozmnażania większości z nich.

Ta ryba jako pierwsza pojawiła się w akwariach

Za pierwszą tropikalną rybę ozdobną, która pojawiła się w europejskich akwariach uznaje się wielkopłetwa wspaniałego z rodziny guramiowatych (łac. Macropodus opercularis). Pierwsze okazy sprowadzono z południowych Chin i Indochin w 1869 roku i do czasów współczesnych ten gatunek jest sukcesywnie rozmnażany i hodowany w prywatnych akwariach.

Na początku lat 50. XX wieku, hodowla ryb tropikalnych wciąż stanowiła wyzwanie. Głównym problemem z którym mierzył się Ulrich Baensch było zdobycie odpowiedniej jakości karmy dla ryb. Do tej pory jedynym rozwiązaniem było pozyskiwanie żywej „karmówki” ze środowiska naturalnego i równoległa jego hodowla. Powszechnymi zwierzętami karmowymi do dnia dzisiejszego są: doniczkowce, larwy ochotki, czy larwy muchówek (przez akwarystów potocznie nazywane „szklarką” ze względu na ich przezroczystość). Żywe larwy nie są jednak efektywnym sposobem karmienia, a tym bardziej większej ilości ryb. Zawsze istnieje też ryzyko zarażenia ryb chorobami przenoszonymi przez żywy pokarm.

Wynalezienie suchego pokarmu dla rybek zmieniło wszystko

Ulrich Baensch wynalazł suchy pokarm w formie płatków i w ten sposób zrewolucjonizował światową akwarystykę. W 1953 roku założył laboratorium „BioMin” i w przeciągu kilku lat wdrożył na rynek i opatentował wiele innowacji. Przeprowadził szeroko zakrojone badania, aby stworzyć odpowiednią paszę dla ryb. W końcu, udało mu się opracować odpowiedni proces produkcji oparty na surowcach zwierzęcych i roślinnych. Nazwa pierwszego produktu to „TetraMin” składa się z tetra (greckie „cztery”) i Min (od słowa „witamina”). TetraMin trafił do sprzedaży w 1955 roku i nadal występuje w handlu po tą nazwą.

Marzenie Ulricha Baenscha, aby hodowla ryb akwariowych stała się możliwa dla szerokiej grupy osób stało się faktem. Suchy pokarm w płatkach można przechowywać miesiącami w szczelnych opakowaniach. Nie zajmuje dużo miejsca i jest bezpieczny dla ryb. Dla większości powszechnie hodowanych gatunków jest on podstawą diety. Oprócz nowoczesnych suszonych pokarmów dla ryb, Baensch i jego firma wynaleźli różne urządzenia do akwariów, takie jak filtry i grzałki.

W 1961 roku firmę przejął syn Ulricha, Hans Baensch. Rok później przedsiębiorstw przeniosło się do Melle w Dolnej Saksonii i od tej pory działała jako Tetra Kraft Werke. W tamtym czasie, Dr Baensch zarejestrował już 15 patentów dla procesów produkcyjnych i 20 znaków towarowych. Firma opublikowała również pierwszy magazyn akwariowy, Die Wesserfloh-Post.

Po dynamicznym rozwoju w latach 60. nadszedł czas na ekspansję na rynki zagraniczne. Na początku lat 70. Firma zorganizował pierwszą oficjalną ekspedycję naukową do Amazonii. Należy zauważyć, że Niemieccy naukowcy i akwaryści mieli wielki wpływ na badania nad rybami z Ameryki Południowej. Dzięki temu, dzisiaj możemy cieszyć się niezwykle szeroką ofertą dostępnych ryb akwariowych z tego kontynentu. Różnorodność form i kolorów amazońskiej flory oraz fauny wodnej zachwyca niejednego amatora akwarystki.

Firma Ulricha Baenscha sprzedana

W 1974 roku Tetra została sprzedana amerykańskiej grupie Warner-Lambert, stawiając tym samym pierwszy krok w kierunku globalizacji. W latach 80. firma otworzyła nowy segment „Tetra Pond” przeznaczony dla posiadaczy ryb w oczkach wodnych. Szczytem dominacji Tetry była końcówka lat 90. XX wieku, kiedy zajmowała 80 proc. światowego rynku akwarystycznego.

W 2005 roku amerykańska grupa kapitałowa Spectrum Brands przejęła firmę. Główna siedziba Tetry nadal jest zlokalizowana w Niemczech. W grudniu 2006 roku, przeniosła swoją lokalizację, wysyłki i pakowania z Offelten do Melle oraz powiększyła w tej miejscowości swoje zakłady produkcyjne.

Tetra posiada oddziały na całym świecie, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Polsce, Japonii, Singapurze i USA. Łącznie Grupa Tetra posiada przedstawicieli w ponad 90 krajach i sprzedaje swoje produkty w ponad 120 państwach (najważniejszym rynkiem są Stany Zjednoczone).

Obecnie Tetra oferuje dziesiątki pokarmów i preparatów dla wodnych roślin, skorupiaków, ryb słodkowodnych i morskich, zwierząt żyjących w oczkach wodnych, żółwi wodno-lądowych, a nawet dla zwierząt terraryjnych (należy jednak zauważyć, że w obszarze terrarystyki zdecydowanie lepiej radzą sobie producenci amerykańscy).

Chociaż konkurencja na rynku światowym jest obecnie większa niż pod koniec XX wieku (warto odnotować sukces polskiej marki „Aquael”, która bardzo dobrze radzi sobie na międzynarodowych rynkach), to nadal trudno sobie wyobrazić jakikolwiek sklep akwarystyczny lub zoologiczny bez płatek „TetraMin” dostępnych w swojej ofercie. Szacuje się, że co roku na świecie sprzedaje się 50 milionów opakowań tego pokarmu.

Źródła:

  • https://www.tetra.net/de-de/unternehmen/geschichte
  • https://de.wikipedia.org/wiki/Tetra_(Unternehmen)

Stefan Kasprzyk, ISW, Fot. Ray_Shrewsberry/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu