Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
26/08/2022 - 13:15

Kierowcy, nadchodzą zmiany w przepisach! Wywołały prawdziwą burzę

Nadchodzą zmiany w przepisach. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą pozostawienie samochodu na chodniku nie będzie możliwe. Tak się przynajmniej początkowo wydawało. Sprawa wywołała duże poruszenie, więc odniosło się do niej Ministerstwo Infrastruktury, zaprzeczając pojawiającym się doniesieniom.

Czy można parkować samochodem na chodniku?

Samochody pozostawione na chodnikach widzimy niemal na każdym kroku. Niestety, wiele z nich jest zaparkowanych w taki sposób, że zajmują niemal całą jego powierzchnię. Z taką właśnie sytuacją mieliśmy do czynienia niedawno na ul. Lwowskiej w Nowym Sączu. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla pieszych.

Wkrótce w życie wejdzie jednak zmiana ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza w praktyce?

Nowe definicje w przepisach o parkowaniu

Zmienionych zostało kilka definicji. Uwagę zwrócił na to portal prawodrogowe.pl. - W nowym punkcie, 4a - dodana została definicja „drogi dla pieszych” i jednocześnie w kolejnym, punkcie 9, otrzymujemy nowe brzmienie definicji „chodnika” – czytamy na stronie.

Chodnik będzie teraz częścią drogi dla pieszych, przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Portal brd24 zauważył jednak, że zasady parkowania w dalszym ciągu wyznacza ta sama ustawa. Zapisy o tym, że samochód możemy zaparkować kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t. (jeśli nie ma zakazu i zostawiliśmy minimum 1,5 metra miejsca dla pieszych), nie zostały zniesione.

- Od 21 września będziemy mieli więc w Polsce sprzeczne przepisy w jednej ustawie. Z jednej strony prawo wciąż będzie regulowało zasady, jakie obowiązują podczas parkowania samochodów na chodniku. Z drugiej strony, ustawa będzie wykluczała z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji będzie to miejsce „wyłącznie” dla pieszych – twierdził portal brd24.

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w sprawie parkowania

Na te doniesienia bardzo szybko odpowiedziało Ministerstwo Infrastruktury, mówiąc, że głosy o zakazie parkowania na drodze dla pieszych są nieprawdziwe. - Naszym głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak wyjaśnia ministerstwo, Zmiany mają na celu zlikwidowanie obecnie występującego dualizmu pojęciowego. Nowe przepisy wprowadzają podział drogi dla pieszych na:

  • chodnik - przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
  • pas buforowy - przylegający do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów, może być przeznaczony np. do postoju lub zatrzymania pojazdów;
  • pas obsługujący - przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku), przeznaczony do  pełnienia innych funkcji niż te dopuszczone na chodniku (np. prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, schody do budynku).

- Zgodnie z nowymi przepisami droga dla pieszych musi składać się co najmniej z chodnika, który zapewnia bezpieczne poruszanie się pieszych po przeznaczonej dla nich części drogi. 

Ponadto nieprawdziwe są informacje o zmniejszeniu wymaganej szerokości chodnika na drodze dla pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami techniczno-budowlanymi minimalna szerokość chodnika powinna wynosić 1,80 m.

Dotychczasowe przepisy wymagały, aby szerokość chodnika odsuniętego od jezdni wynosiła jedynie 1,50 m. Zarówno w obecnych, jak i nowych przepisach dopuszczono możliwość odstępstwa od tych szerokości, ale jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach.

Możliwe będzie zwężenie chodnika do nie mniej niż 1 m, ale pod warunkiem zaprojektowania miejsc do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami - informuje ministerstwo. 

Podsumowując, w dalszym ciągu będziemy zatem mogli zostawić auto  o masie nieprzekraczającej 2,5 tony na drodze dla pieszych, jeśli szerokość chodnika (po którym poruszają się piesi) jest nie mniejsza niż 1,5 metra. Najlepiej wyjaśnia to zdjęcie poglądowe. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski, Ministerstwo Infrastruktury, źródło: prawodrogowe.pl, brd24, Ministerstwo Infrastruktury, wideo: Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu