Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
10/07/2022 - 21:45

Krynica: inscenizacje z 1915 roku, wojskowa grochówka na pikniku historycznym

Inscenizacje i potyczki grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy broni to tylko niektóre z atrakcji dwudniowego (9-10 lipca) pikniku militarno-historycznego, który mieszkańcy Krynicy i turyści obejrzeli na uzdrowiskowym deptaku.

Mimo zimna i deszczu, dwudniowy (9-10 lipca) piknik militarno-historyczny na uzdrowiskowym deptaku zgromadził licznych mieszkańców Krynicy i turystów.

Rekonstruktorzy, ubrani w mundury z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, a także wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, zaprezentowali kilka inscenizacji. Historii bowiem najlepiej uczyć się w ten sposób, a nie z książek.

Rekonstruktor opowiadał m.in: o krwawych działaniach wojennych 1915 roku, znanych w historii pod nazwą operacji gorlickiej, jednej z najważniejszych w czasie I wojny światowej. Na ziemi gorlickiej zatrzymano armię rosyjską, a odniesione w bitwie zwycięstwo państw centralnych Niemiec i Austro-Węgier stanowiło moment przełomowy i decydujący na froncie wschodnim.

W czasie walk zniszczono okoliczne miasteczka i wsie, znajdujące się w nich kościoły, cerkwie, domy i zakłady przemysłowe. Najcięższe walki stoczono 2 maja 1915 roku. W ciągu trzech dni przełamane zostały trzy linie obronne Rosjan, ich armie cofnęły się na całym 150 km froncie. 

Od 3 maja do Krynicy zaczęto zwozić duże grupy jeńców rosyjskich. Niektóre z nich liczyły trzysta a nawet tysiąc osób. W uzdrowisku był ich punkt zborny. Większość poprowadzono piechotą w kierunku Nowego Sącza. 

Inna z rekonstrukcji nawiązywała do września 1939 roku, gdy doszło do potyczki granicznej między żołnierzami polskimi a wojskiem niemieckim. Kolejna zaś przedstawiała zasadzkę partyzantów na konwój wroga. 

Piknikowi towarzyszyły  występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Grupy Wokalnej VOX z Pacanow. Można było zobaczyć strzelanie z armaty i zjeść wojskową grochówkę. 

W inscenizacjach uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, GRH 78 Sturmdyvision, GRH KG Edelweiss, Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, Stowarzyszenie KOP z Chodorowa-Wilki Pogranicza oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu. (MK) fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu