Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
02/08/2012 - 12:51

Pałac w Nawojowej wśród najpiękniejszych w Małopolsce

Pałac Stadnickich, który stoi przy trasie z Nowego Sącza do Krynicy, zajął piąte miejsce w ogłoszonym w lipcowym konkursie Radia Kraków rankingu na najpiękniejszy pałac w Małopolsce. Wójt Nawojowej ma nadzieję, że dzięki temu wzrośnie zainteresowanie turystów tym obiektem.
Z ponad 4 tys. słuchaczy, wiele osó oddało głos właśnie na tą budowlę. Najstarsze fragmenty pałącu pochodzą z XVI wieku, jednak obecnie jest on niedostępny dla zwiedzających. Mieści się w nim natomiast siedziba Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Stanisław Kiełbasa, wójt Nawojowej podkreśla, że pałac to nie tylko piękna budowla, a także 14 hektarów terenów zielonych: parków i lasów, które w ogólne nie są wykorzystywane. Przydałby się też remont. - Pałac ma bogatą historię. Takie konkursy rozsławiają to miejsce – mówi wójt.

Historia samego pałacu sięga o wiele głębiej w przeszłość niż zaznaczony wcześniej okres międzywojenny. W połowie XVI w. wieś Nawojowa należała do Piotra Nawojowskiego. To właśnie on wybudował dwór w miejscu, gdzie dziś stoi pałac. Pod koniec XVI w. wieś przeszła w ręce Grzegorza Branickiego, a już w 1601 r. władanie nad okolicznymi ziemiami przejęli Lubomirscy. Kolejnymi właścicielami byli Sanguszkowie, ponownie Lubomirscy a w 1799 r. cały majątek kupił hrabia Franciszek Stadnicki. To właśnie Stadniccy rozbudowali dwór nadając mu kształt pałacu. Nawojowa była własnością Stadnickich do lat 40. XX wieku.

Obecna budowla wzniesiona jest w stylu neogotyckim. Składa się z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem prostym. Część starsza zawiera w sobie elementy dworu Nawojowskich z XVI wieku. Jest ona dwupiętrowa z wieżyczkami na rogach. Zachowały się tu kamienne sklepienia, ozdobne portale oraz piece. Nowe skrzydło połączone jest ze starszym przez wielokątną wieżę. Znajdowała się tu kancelaria Adama Stadnickiego a nad nią ogród zimowy.



BOS, ALF
Fot: arch gminy
 






Dziękujemy za przesłanie błędu