Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
13/07/2023 - 11:40

Rożnów: XIX-wieczny dwór Stadnickich do wzięcia! Cena liczona w milionach

Sądecczyzna to zagłębie milionerów? Pewnie Wasze zdania na ten temat są mocno podzielone. Coś na rzeczy chyba jednak jest skoro w Rożnowie właśnie wystawiono na sprzedaż nieruchomość za prawie 4 miliony złotych. I to o nie byle jaką nieruchomość, bo w jej skład wchodzi dwór z XIX wieku i dawny budynek hotelowy. Kupi to ktoś z naszego regionu czy inwestor z zewnątrz?

Rożnów w gminie Gródek nad Dunajcem to piękne miejsce, do którego często wracamy w naszych publikacjach choćby z racji XVI-wiecznej beluardy. Dziś za to słów kilka o sprzedaży kolejnego tutejszego zabytku. Na sprzedaż wystawiono bowiem klasycystyczny dwór z XIX wieku, który kiedyś należał do rodziny Stadnickich. Jakie informacje znajdziemy w ogłoszeniu na stronie agenta oferty.dominikadabrowska.com?

Cena nieruchomości to 3 900 000 zł, ale w jej skład wchodzą w sumie: budynek pałacowo-dworski o pow. 850 metrów kwadratowych, dawny budynek hotelowy o pow. 556 metrów kwadratowych i budynek gospodarczy - 380 metrów kwadratowych. A to wszystko na liczącej sobie 1,86 ha działce. Agencja, która pilotuje sprzedaż zastrzega jednocześnie, że „obiekt (dwór – dop. red.) wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków w 1970 roku”. W praktyce oznacza to, że wszelkie remonty, wszelkie prace można tu przeprowadzić jedynie za zgodą konserwatora a zorientowani w temacie wiedzą, że takie uzgodnienia to wyjątkowo żmudny i kosztowny proces. 

Rożnowska beluarda: to mogła być największa forteca renesansowej Polski

Sam dwór ma aż 10 pokoi. I jak opisują go sprzedający: - Budynek pałacowo-dworski jest murowany z cegły, otynkowany. Zbudowany został na planie prostokąta. Dwutraktowy, parterowy z użytkową częścią poddasza, niepodpiwniczony. Od frontu posiada portyk piętrowy kolumnowy o wielkim porządku architektonicznym. Elewacja tylna z wgłębną galerią o ośmiu kolumienkach. Dwór pokrywa dach czterospadowy, kryty obecnie blachą. Fasada rozczłonkowana czterema kolumnami doryckimi w wielkim porządku i zwieńczona trójkątnym szczytem.

Zajrzyjmy do środka. - We wnętrzach, w kilku pomieszczeniach zachowana jest wyjątkowa zabytkowa dekoracja malarska z początku XIX wieku. W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W supraportach uwidocznione są podobizny wybitnych reprezentantów polskiej nauki doby staropolskiej. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, a w gabinecie znajdują się spersonifikowane cztery pory roku oraz sceny rodzajowe o patriotycznej wymowie z ułanami księcia Józefa Poniatowskiego.

I teraz wisienka na torcie: - Malowidła te przepisywane są polskiemu malarzowi epoki romantyzmu - Michałowi Stachowiczowi, znanemu z podobnych realizacji dekoracyjnych w Krakowie i we dworze w Rząsce.

Teren jest ogrodzony, jest ogród i park ze starodrzewem: dęby i lipy.

Przyznajemy, że to miejsce z ogromnym potencjałem, ale też wymaga dobrego biznesplanu niezbędnego do uruchomienia tutaj choćby hotelu czy pensjonatu. A jak Wy widzicie przyszłość tego miejsca? ([email protected] Fot.: oferty.dominikadabrowska.com) © Materiał chroniony prawem autorskim

Rożnów: XIX-wieczny dwór Stadnickich do wzięcia! Cena liczona w milionach
Sądecczyzna to zagłębie milionerów? Pewnie Wasze zdania na ten temat są mocno podzielone. Coś na rzeczy chyba jednak jest skoro w Rożnowie właśnie wystawiono na sprzedaż nieruchomość za prawie 4 miliony złotych. I to o nie byle jaką nieruchomość, bo w jej skład wchodzi dwór z XIX wieku i dawny budynek hotelowy. Kupi to ktoś z naszego regionu czy inwestor z zewnątrz? (Fot.: oferty.dominikadabrowska.com)


Dziękujemy za przesłanie błędu