Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
10/10/2013 - 12:30

Jubileusz Stowarzyszenia Diabetyków w Podegrodziu

10 lat temu piętnaścioro mieszkańców Podegrodzia cierpiących na cukrzycę założyło stowarzyszenie diabetyków. Pierwsze spotkanie, a zarazem szkolenie odbyło się 11 października 2003 roku. Jednym z celów Stowarzyszenia było uruchomienie Poradni Diabetologicznej na terenie Gminy Podegrodzie. Udało się wspólnie z NZOZ w Brzeznej uruchomić taką poradnię, początkowo przy współpracy z firmą farmaceutyczną "Bioton", a od marca 2005 roku finansowaną przez NFZ. W Gminnym Ośrodku Kultury obchodzono 10-lecie Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków w Podegrodziu.
Na całym świecie na cukrzycę choruje około 300 milionów osób i chorych ciągle szybko przybywa, zwłaszcza w Europie, Ameryce Północnej, Japonii – ogólnie w krajach wysoko rozwiniętych. Mówi się wręcz o epidemii cukrzycy, o chorobie cywilizacyjnej.
- Kiedy zdiagnozowano u mnie cukrzycę, zacząłem szukać informacji, żeby się dowiedzieć co to za choroba, jak z nią żyć, jak się z nią zaprzyjaźnić – mówi Bolesław Nessing prezes podegrodzkiego stowarzyszenia. - Znalazłem szybko powiatowe koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, zacząłem chodzić na spotkania i szkolenia. W przychodniach w naszej gminie zrobiłem rozeznanie, ile osób u nas choruje na cukrzycę. Okazało się, że dużo. Wspólnie z dr Bogusławą Kozłowską i dr Teresą Postrożny-Niemiec postanowiliśmy założyć takie koło w Podegrodziu - opowiada Bolesław Nessing. Zaczęło się od akcji edukacyjnej, od uświadamiania mieszkańcom, że z tą chorobą można żyć, trzeba tylko nad nią umiejętnie panować. Trzeba też było ludziom uświadomić, że cukrzyca nieleczona prowadzi do licznych powikłań i po pewnym czasie potrafi zrujnować najważniejsze organy ludzkiego organizmu. Atakuje kończyny dolne (często trzeba je amputować), oczy, nerki , serce. Stowarzyszenie zaczęło przy pomocy firm farmaceutycznych rozprowadzać materiały edukacyjne, glukometry i aparaty do mierzenia ciśnienia krwi. Od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się pozyskać pompę insulinową dla młodego cukrzyka. Stowarzyszenie pośredniczyło w sprzedaży glukometrów. – Za trzy sprzedane glukometry jeden otrzymywaliśmy za darmo dla naszych członków. Potem weszła w życie ustawa o wolontariacie, w 2008 uzyskaliśmy osobowość prawną. Dużą pomoc okazał nam nowosądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Mogliśmy składać różne projekty, aplikować do różnych programów na szczeblu gminnym, powiatowym i dalej. Mogliśmy zatrudnić lekarza – diabetologa, dietetyczkę – wspomina Bolesław Nessing. W 2009 roku podegrodzkie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało status organizacji pożytku publicznego, co pozwoliło na przekazywanie 1 proc. podatku i na zachowanie całości składek członkowskich na swoim koncie. Wszyscy chorzy mają swoje glukometry. Regionalne Stowarzyszenie Diabetyków w Podegrodziu liczy obecnie około stu członków i rozwija działalność. Ostatnio wygrało gminny konkurs na program walki z narkomanią. Na zakończenie jubileuszowego spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu zasłużeni dla Stowarzyszenia otrzymali medale pamiątkowe, a nowi członkowie legitymacje i odznaki. Rozdano także kolejne glukometry i aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego
JG
Fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu