Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
27/12/2023 - 08:25

Proboszcz parafii w Gródku nad Dunajcem o pracy duszpasterskiej i pasji do... [WIDEO]

Od sierpnia tego roku jest proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętyszej Marii Panny Królowej w Gródku nad Dunajcem, jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej, dyrektorem Katolickiego Przedszkola Niepublicznego im. Świętej Rodziny w Nowym Sączu. W wolnych chwilach od obowiązków duszpasterskich pisze. Książki o Sądecczyźnie. Publikacje autorstwa ks. dr. Grzegorza Kiełbasy były zgłaszane w ostatnich latach do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Tak jest w przypadku zbliżającej się dużymi krokami XII edycji tego prestiżowego konkursu. Kto otrzyma Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 w kategorii „Sądecki Autor” oraz w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”, poznamy pod koniec stycznia 2024 roku.

Ksiądz dr Grzegorz Kiełbasa jest jednym z kandydatów do tejże Nagrody w kategorii „Sądecki Autor”, a jego najnowsza publikacja „Dzieje szkoły w Królowej Polskiej w stuletniej historii jej istnienia (1899 – 1999)”, wydana w tym roku została zgłoszona do XII edycji konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

W natłoku codziennych obowiązków, w tym również duszpasterskich ks. dr Grzegorz Kiełbasa znajduje czas by pisać. Jak on to robi?

- Jak jest pasja, jak są zainteresowania to zawsze ten czas się znajdzie – zapewnia ks. Kiełbasa. – Ludzi, którzy realizują swoje pasje mamy bardzo dużo i z całego serca im gratuluję. Cieszę się, że ludzie odnajdują w sobie pasje. Dla mnie jedną z pasji jest pisanie. Sprawia mi ono niesamowitą radość.

Publikacje, które już ukazały się drukiem, a które zostały skreślone piórem ks. Grzegorza Kiełbasy, umiejscowione są właśnie na Sądecczyźnie.

- Z Sądecczyzną jestem związany od urodzenia, pracuję w tym regionie – dodaje nasz rozmówca. – Sądecczyzna jest dla mnie terenem, który chcę zgłębiać historycznie i genealogicznie. Pochodzę z Królowej Polskiej (gmina Kamionka Wielka), tak więc były to pierwsze dwie miejscowości, które zacząłem bardziej poznawać – od 1679 roku. W przypadku tych miejscowości mamy najstarsze zapisy ksiąg metrykalnych.

Ksiądz Kiełbasa pracując jako duszpasterz w Librantowej napisał publikację poświęconą tej miejscowości. Jest złożona w szufladzie i czeka na moment, by i ona ukazała się drukiem.

Ks. Grzegorz Kiełbasa bynajmniej, jeśli chodzi o pisanie, nie spoczywa na laurach. Proboszczem w parafii w Gródku n. Dunajcem jest od sierpnia tego roku, a parafianie mogą być pewni, że i o tej miejscowości ukaże się książka jego autorstwa.

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu