Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
03/11/2018 - 19:50

Będzie się działo na Przehybie! Dziś wielkie uroczystości

W 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na Polanie Przehyba zostanie odsłonięty obelisk poświęcony pamięci członków Towarzystwa Tatrzańskiego, którzy w latach 1914 - 1918 swoją postawą przyczynili się do wyzwolenia kraju, po 123 latach zaborczej niewoli.

Galicja mogła cieszyć się, w porównaniu z zaborem pruskim, czy rosyjskim stosunkowo większą swobodą polityczną. Pod Tatry i Pieniny zjeżdżały światłe umysły ze wspomnianych zaborów widząc w Tatrach swoiste "Ołtarze Wolności".

- Idea Legionów potwierdzająca gotowość Polski i jej synów do największych ofiar za święte prawo wolności porwała wielu członków Towarzystwa Tatrzańskiego do walki o Tą wyśnioną, wymarzoną Niepodległą Rzeczypospolitą Polską - mówi Adam Sobczyk, prezes Zarządu Oddziału PTTK "Beskid" oddział w Nowym Sączu. - Wielu z nich poległo na polu bitwy, a ci, co przeżyli służyli już Niepodległej w okresie międzywojnia. Członkowie Oddziału nowosądeckiego Towarzystwa Tatrzańskiego mieli również w tym dziele znaczący wkład.

Wielu działaczy  nowosądeckiego Oddziału TT Beskid było jednocześnie członkami nowosądeckiego Sokoła. Należy tu wymienić Władysława Barbackiego, przedsiębiorczego burmistrza miasta, który wspierał organizacje niepodległościowe, a 31 października 1918 roku stanął na czele Państwowej Komisji Likwidacyjnej, czyli zwierzchniej władzy cywilnej. Po ustąpieniu z tego stanowiska zastąpił go Henryk Suchanek, naczelnik Warsztatów Kolejowych, jednocześnie prezes Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid". Doktor Roman  Sichrawa był członkiem zarządu. To on przyjmował  J. Piłsudskiego w Nowym Sączu, pod nieobecność burmistrza Władysława Barbackiego.

W tę niepodległościową grupę wpisali się też m.in.: Stanisław Flis, adwokat, wybitny działacz niepodległościowy, legionista, długoletni prezes sądeckiego Sokoła, a także Józef Wojdyga - legionista. Jako komisarz wojskowy prowadził on werbunek do legionów. Wojdyga był architektem miejskim. To on zaprojektował kwaterę legionistów na cmentarzu komunalnym. Profesor Feliks Rapf, późniejszy prezes Oddziału PTT "Beskid" w latach 1914 - 1918 walczył w Alpach na froncie włoskim.

- Wiele osobistości - sądeczan należało do Towarzystwa Tatrzańskiego - dodaje prezes Sobczyk. - Dlatego też w roku 100 - lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości tym skromnym obeliskiem na Przehybie chcemy podziękować im za tą wielką ofiarę, jaką złożyli na ołtarzu niepodległości.

Obelisk, który zostanie jutro (4 listopada) odsłonięty znajduje się nieopodal Kaplicy Dobrego Pasterza. Jutrzejsze uroczystości na Przehybie rozpoczną się o godz. 12.30 mszą świętą.

W poniedziałek (5 listopada) na płycie sądeckiego rynku zostanie o godz. 16.30 otwarta wystawa pt. "Niepodległość rodziła się także w Karpatach", a o godz. 17 Jerzy Kapłon, dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie w siedzibie PTTK "Beskid" wygłosi referat pn. "Listopad 1918 roku we Lwowie".

Wystawa będzie prezentowana na sądeckim rynku do 19 listopada.

[email protected], Fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu