Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
08/11/2023 - 08:35

"Bezczelny cham", kłótnie i ciągłe zmiany. Tak przez pięć lat rządzili Nowym Sączem

Sądecka Rada Miasta wygląda obecnie zupełnie inaczej niż zaraz po wyborach w 2018 roku. Prawo i Sprawiedliwość straciło większość, Krzysztof Głuc został nowym przewodniczącym, a relacje między niektórymi radnymi znacząco się zmieniły. Kończąca się kadencja zostanie z pewnością zapamiętana, jako bardzo burzliwa.

Wybory samorządowe 2024

Niedawno zakończyła się kampania parlamentarna. Wkrótce czeka nas kolejna, tym razem samorządowa. Ponownie do wyborów udamy się wiosną, kiedy głosować będziemy na władze gmin, powiatów i województw.

Przypomnijmy, że trwająca kadencja jest rekordowa długa. Samorządowcy rozgościli się w swoich gabinetach aż na pięć i pół roku. W tym czasie dochodziło do wielu zmian. Nie ominęły oczywiście również sądeckiej Rady Miasta.

Tuż po wyborach większość zbudowała koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Wybieram Nowy Sącz. Przewodniczącą rady została Iwona Mularczyk, a w prezydium znaleźli się także Michał Kądziołka, Krzysztof Głuc i Artur Czernecki. W ratuszu mieliśmy także przedstawicieli Koalicji Nowosądeckiej oraz Koalicji Obywatelskiej.

Zmiany w klubach Rady Miasta Nowego Sącza 

W kolejnych latach przetasowań nie brakowało. Największy klub sukcesywnie czas tracił kolejne szable, które przystępowały do KN, KO lub wychodziły z własnymi inicjatywami, sprzyjając z reguły obozowi prezydenckiemu. Wybieram Nowy Sącz zniknęło całkowicie. Najpierw we wrześniu 2019 roku doszło do połączenia nazw - PiS-Wybieram Nowy Sącz, a w 2023 roku powróciło samo Prawo i Sprawiedliwość.

Jakie były roszady personalne? Z Prawa i Sprawiedliwości oraz Wybieram Nowy Sącz odeszli Dawid Dumana, Andrzej Pancerz, Barbara Jurowicz, Artur Czernecki, Maciej Rogóż, Grzegorz Ledziński i Krzysztof Głuc. Tak duży exodus sprawił, że klub stracił większość.

Radni Dumana i Ledziński przystąpili do Koalicji Nowosądeckiej (której nowa nazwa brzmi od niedawna Koalicja Nowosądecka Ludomira Handzla). Z kolei Andrzej Pancerz, Krzysztof Głuc i Maciej Rogóż przez kilka miesięcy współtworzyli klub o nazwie “Sojusz dla Nowego Sącza”. Zakończył swój żywot po tym, gdy Głuc postanowił wstąpić w szeregi Koalicji Obywatelskiej. Rogóż stał się wówczas radnym niezrzeszonym, a Pancerz wspólnie z Arturem Czerneckim i Barbarą Jurowicz założyli działający do dzisiaj klub “Łączy Nas Nowy Sącz”.

Oczywiście niektóre rozstania odbywały się w burzliwych okolicznościach. Tak było chociażby w przypadku radnego Rogóża, który najpierw został zawieszony (jak twierdził - bezprawnie), a następnie - w marcu 2022 roku - wykluczony z klubu PiS. 

– Problem leży w garstce osób i w politykach, którzy próbują narzucać swoje zdanie radnym. Może warto zająć się swoimi sprawami lub “sprzedać” jakąś dobrą nowinę mieszkańcom. Może przywieźć ten przysłowiowy pociąg z Berlina, a w nim tony złota z reparacji wojennych. Może to jest sposób na to, by nasze miasto się rozwijało – mówił Maciej Rogóż, gdy dowiedział się o zawieszeniu.

Gorąco było również wokół Artura Czerneckiego. Bardzo długo utrzymywał, że jest członkiem PiS-u, choć jego przewodniczący Michał Kądziołka był innego zdania, twierdząc, że został usunięty. Powodem miała być nieobecność podczas głosowania w sprawie spalarni. Sprawa ciągnęła się dość długo. W końcu, pod koniec 2022 roku, do przewodniczącego rady trafiło pismo z oficjalnym potwierdzeniem, że radny członkiem klubu w Radzie Miasta już nie jest.

Tarć nie brakowało również po drugiej stronie barykady. W tym przypadku najbardziej w oczy rzuca się postawa radnych Koalicji Obywatelskiej - Grzegorza Fecko i Józefa Hojnora, którzy głosują często inaczej niż reszta klubu. Zarząd PO w Nowym Sączu skierował nawet wniosek o ich zawieszenie w prawach członka partii.

Nowe relacje i nowe prezydium Rady Miasta

Zmieniały się także relacje między radnymi. Jeszcze w 2019 roku klub Prawa i Sprawiedliwości grzmiał na Facebooku, że radny Jakub Prokopowicz nazwał na sesji Macieja Rogóża bezczelnym chamem. Dzisiaj obaj panowie chętnie występują w swoim towarzystwie na filmikach promujących własne działania czy piszą wspólne interpelacje.

Odmienione zostało również prezydium rady. W maju 2022 roku z funkcji przewodniczącej zrezygnowała Iwona Mularczyk. Stało się to na pierwszej sesji po powrocie do trybu stacjonarnego. Zastąpił ją Krzysztof Głuc. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali natomiast Krzysztof Ziaja z KN i Tadeusz Gajdosz z KO. Sądecka Rada Miasta przeszła przez pięć lat prawdziwą metamorfozę! ([email protected], fot.:

Obecny skład klubów Rady Miasta zobaczysz na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu