Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
31/10/2023 - 08:30

Już dzisiaj na placu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wielkie wydarzenie [FILM]

31 października to dzień, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii walki o niepodległość, szczególnie w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. W tym dniu w 1918 roku dokonano w Nowym Sączu rozbrojenia austriackiego garnizonu oraz zawiązano Powiatową Komisję Likwidacyjną z Władysławem Barbackim jako przewodniczącym, która gwarantowała wyzwolenie Sądecczyzny do czasu uformowania faktycznej administracji przez Naczelnika Państwa.

Sto pięć lat temu dokonano bez przelewu krwi rozbrojenia Garnizonu Austriackiego, a także zawiązano Powiatową Radę Likwidacyjną. Był to zaczyn wolności.

- Był to pierwszy krok do tego, co stało się później w całym kraju 11 listopada – mówi Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej. – Było to wydarzenie bezprecedensowe dlatego, że to właśnie sądeczanie wzięli sprawy w swoje ręce. To już 31 października 1918 roku, nie czekając na władze centralne, w przypływie spontaniczności dokonali tego wielkiego czynu.

Ta bohaterska postawa nowosądeczan zrodziła się z ogromnej tęsknoty do wolności oraz przywiązania do polskości. Owo pospolite ruszenie zasługuje na szczególne upamiętnienie. Jest kolejnym niezbitym dowodem, że sądeczanie potrafią się zjednoczyć i wziąć sprawy w swoje ręce – wartości, którym należy hołdować i przekazać następnym generacjom.

31 października o godz. 11.00 na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu (ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5) odbędą się obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości państwowej na Sądecczyźnie. Obchody te upamiętniają właśnie rozbrojenie Garnizonu Austriackiego i powołanie Rady Likwidacyjnej w Nowym Sączu. Patronat nad tym wydarzeniem objął „Sądeczanin”.

W programie obchodów:

  • 10:50 – Wprowadzenie oddziałów Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej SG
  • 11:00 – Audioinscenizacja wydarzeń sprzed 105 lat w Nowym Sączu
  • 11:00 – Odśpiewanie hymnu narodowego z wciągnięciem na maszt flagi państwowej
  • 11:15 – Apel Poległych
  • 11:35 - Modlitwa za poległych
  • 11:45 – Defilada W programie wydarzenia także: – Gorąca grochówka żołnierska

Organizatorzy wydarzenia zwracają się do osób, które chciałyby wziąć udział w tym wydarzeniu z prośbą:

Z uwagi na fakt, że wydarzenie odbywa się na terenie placówki Straży Granicznej i obowiązujące restrykcje, osoby, które chciałyby wziąć udział w tym święcie, proszone są o zgłoszenie swojej obecności w nieprzekraczalnym terminie do 26.10. br. do godziny 12:00 telefonicznie: (18) 475 16 20 albo mailowo: [email protected]

W dniu wydarzenia (31.10) z kolei, organizatorzy proszą o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty). Będzie on niezbędny do przejścia przez Biuro Przepustek. Do Biura Przepustek należy zgłosić się najpóźniej do godz. 10:15.

- Jesteśmy przekonani, iż dzięki wspólnej trosce o wychowanie dzieci i młodzieży, ukształtujemy pokolenie świadomych sądeczan dumnych ze swych korzeni i oddanych sprawie narodu Polaków. Niech to będzie także wyraz szacunku dla pokoleń mieszkańców, którzy dzielnie walczyli w obronie honoru Sądecczyzny.

([email protected], fot. IM, RG), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu