Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
02/07/2021 - 11:35

Nowy Sącz: czym grzejesz w budynku? Będą kary za brak deklaracji

Od 1 lipca została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To oznacza, że każdy mieszkaniec i zarządca budynku musi zgłosić swój budynek mieszkalny czy budynki do specjalnej ogólnopolskiej bazy danych. Wiąże się to z koniecznością składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków.

W deklaracji, którą trzeba wypełnić, oprócz danych takich jak imię i nazwisko albo nazwa właściciela lub zarządcy budynku trzeba też podać  adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, jak również ich przeznaczeniu.

- Na wywiązanie się z tego obowiązku mieszkaniec lub zarządca budynku ma sześć miesięcy – tłumaczy Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Jeśli mieszkaniec lub zarządca budynku tego obowiązku nie dopełni i jego deklaracja nie znajdzie się w bazie danych to może zostać ukarany karą w wysokości od 50 złotych do 5 tys. złotych.

Czuwanie nad tym, czy ustawowy obowiązek jest wypełniany zostało scedowane na lokalne samorządy. W przypadku Nowego Sącza na Urząd Miasta.

Jeśli w ciągu pół roku samorząd, zgodnie z wskaźnikiem określonym w ustawie i programach ochrony powietrza nie osiągnie współczynnika siedemdziesięciu procent zgłoszeń mieszkańców to na samorząd może zostać nałożona kara nawet do pół miliona złotych.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, jak również Nowy Sącz posiadały dotąd własne bazy danych. Nowosądecka baza powstała między innymi dzięki pracy strażników miejskich. Te bazy obowiązywały do 1 lipca br.

- Chciałbym podziękować wszystkim naszym strażnikom, włącznie z komendantem Straży Miejskiej za to, że ponad rok temu wykonali olbrzymią pracę związaną z weryfikacją bazy danych źródeł ciepła w Nowym Sączu – dodał dyrektor Tabasz

Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej  trzeba mieć profil zaufany albo e-dowód.

- Mieszkańcy i zarządcy budynków muszą ten obowiązek spełnić za pomocą internetu lub wypełnioną deklarację należy przynieść do Urzędu Miasta – dodaje dyrektor Tabasz. – Wczoraj już pierwsze takie deklaracje wpłynęły do ratusza.

Dla osób, które będą chciały załatwić tę sprawę za pośrednictwem internetu na stronie Urzędu Miasta w Nowym Sączu zostaną podane linki  i zamieszczone odpowiednie wzory formularzy do ściągnięcia.

- Jeśli ktoś z mieszkańców nie będzie sobie umiał poradzić z wypełnieniem tej deklaracji to może przyjść do Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu (ul. Szwedzka 5, I piętro), a pracownicy pomogą wypełnić ten dokument.

Szkopuł jednak w tym, że na realizacje tego ustawowego obowiązku samorządy nie dostały ani złotówki.

[email protected]. Fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu