Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
17/08/2012 - 09:03

Rewolucja w górach. Czujniki liczą turystów w Beskidach

Popradzki Park Krajobrazowy umieścił na szlakach Beskidu Sądeckiego 23 czujniki na podczerwień, które liczą turystów przemierzających górskie szlaki. Zebrane dane pomogą urozmaicić najbardziej oblegane trasy.
Obserwacja prowadzona jest 24 godziny na dobę. Pracownicy PPK mogą na podstawie zarejestrowanego przez podczerwień ruchu określić ile osób przeszło w jedną i drugą stronę w ciągu każdej godziny.
- Możemy określić, które miejsca i w jakich godzinach są najbardziej obciążone turystycznie – mówi na antenie Radia Kraków Michał Wacławek, specjalista ds. turystyki i leśnictwa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział Stary Sącz. - Pozyskane dane pokażą gdzie odpowiednio stawiać infrastrukturę zabezpieczającą, gdzie robić ścieżki edukacyjne, gdzie stawiać tablice informacyjne, tworzyć miejsca wypoczynku – dodaje.
Pierwsze szczegółowe i opracowane dane z 23 czujników będą dostępne w połowie września. Zakup sprzętu był możliwy dzięki pieniądzom, które Popradzki Park Krajobrazowy otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Czujniki kosztowały prawie 400 tys. zł.
Czujniki działają na podczerwień i liczą tylko ludzi. Jednak zdarza się, że mogą także zarejestrować ruch zwierzęcia. Pracownicy PPK wiedzą jednak jak wyeliminować błędy w liczeniu.
- W ciągu dnia zwierzyna w okolicach szlaków turystycznych się nie pojawia, więc te pomiary są miarodajne. Pomiary nocne w zestawieniu można wykluczyć – zapewnia Wacławek. Dodał, że ruch zarejestrowany przez czujnik pomiędzy godz. 1 a 2 w nocy z dużym prawdopodobieństwem może należeć do np. byka, który biegł za łanią.
Informacje z czujników mogą też mieć duże znaczenie dla przyszłych inwestorów. Pokażą, gdzie turyści najchętniej spędzają czas i w którym miejscu warto ruszyć z projektem przeznaczonym dla miłośników górskich wycieczek.

(ALF)
Fot. (ALF)
Na zdjęciu schronisko na Przehybie
Źródło: Radio Kraków







Dziękujemy za przesłanie błędu