Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
11/04/2015 - 14:05

Rzeźba ludowa na Sądecczyźnie. Wystawa w Fundacji Sądeckiej

Do 17 kwietnia w siedzibie Fundacji Sądeckiej podziwiać można wystawę sądeckich artystów - „Życie, Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w rzeźbie ludowej”. Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa czy duża figura ukrzyżowanego Zbawiciela to jedne z wielu rękodzieł, które zdobią tę pełną uroku ekspozycję.
Na przełomie grudnia i stycznia przy ul. Barbackiego 57 oglądać można było sztukę ludową (tzw. nieprofesjonalną), która obrazowała Boże Narodzenie. Teraz za sprawą organizatora Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” na tydzień sala konferencyjna Fundacji Sądeckiej zamieniła się w małą galerię, gdzie podziwiać można rzeźby: Anna Padoł, Sylwestra Pogwizda, Stanisława Miki, Józefa Lasika, Adama Lipy, Pawła Onoszko, Leona Głoda, Romana Bielskiego, Piotra Kożucha i Jana Pogwizda. Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Moniki Fikiel-Szkarłat, pasjonatki ludowego rękodzieła, członka SKT Sądeczanin.

Polska rzeźba ludowa, historycznie najstarsza dziedzina sztuki ludowej, rozwijała się na ziemiach polskich wśród niższych warstw społeczeństwa od już końca wieków średnich.

Cechowała ją zwartość, statyczność, nienaturalistyczne proporcje, słabe rozczłonowanie bryły i redukcja detali.. Figury ujmowane są na ogół frontalnie, co wynika z ich usytuowania w kapliczkach, gdzie mogą być oglądane tylko z jednej strony – tłumaczy Monika Fikiel-Szkarłat.

Obecnie na terenie subregionu sądeckiego tworzy ok. 30 rzeźbiarzy. Tylko część z nich nawiązuje do tradycyjnej rzeźby ludowej, przeważająca zaś większość poszukuje własnych rozwiązań artystycznych, niekiedy starając się przypodobać odbiorcom spoza własnego środowiska. Inspiracją bywają dawne rzeźby (np. postaci świętych, szczególnie Chrystus Frasobliwy).

To już druga wystawa twórców ludowych organizowana przez SKT Sądeczanin. Organizatorzy wystawy zaplanowali w tym roku jeszcze cztery wystawy – zapowiada pani Monika.

Wiele z rzeźb na wystawie to nawet miesięczna, ciężka praca.

Prezentowana na wystawie „Ostatnia Wieczerza” powstała aż w miesiąc. To już piata w moim dorobku – mówi Anna Padoł, rzeźbiarka z Paszyna.

Wystawę „Życie, Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w rzeźbie ludowej” otworzył Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno- Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Artystom ludowym niespodziankę sprawił marszałek Małopolski Marek Sowa, który odwiedził Fundację Sądecką i pogratulował twórcom ich pięknej, wynikającej nie tylko z talentu, ale i z głębokiej wiary, sztuki.

(JB)
Fot. JB, MG






Dziękujemy za przesłanie błędu