Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
29/07/2019 - 12:45

Szczęśliwy finał dla Wielopola! Przejście przez DK 75 będzie oznakowane

Po długich staraniach gminie Chełmiec udało się w końcu sfinalizować kolejny wyjątkowo ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców temat drogowy związany z drogami krajowymi biegnącymi przez chełmieckie sołectwa. Tym razem mamy doskonałe wiadomości dla mieszkańców sołectwa Wielopole.

O wyjątkowo newralgicznych miejscach i niebezpiecznych przejściach dla pieszych na krajówkach (w tym do tej pory nieoznakowanych a którymi miejscowi stale chodzą) przebiegających przez  teren gminy Chełmiec pisaliśmy ostatnio w publikacjach:  
Chełmiec i Wielogłowy: GDDKiA zajęła się w końcu tematem „zabójczych” przejść 
Chełmiec przejmuje krajówkę nr 28 w Trzetrzewinie. Co z tego wyniknie?

W przypadku Wielopola najważniejszym tematem jest niebezpieczeństwo, na które narażeni są piesi na przejściu przy mostku niedaleko stacji paliw. Temat od początku pilotuje obecnie radna i zarazem sołtys Wielopola Aleksandra Opalska, która na początku tego roku otrzymała – po interwencji za pośrednictwem Urzędu Gminy – wyjaśnienia z GDDKiA, że w ślad za jej sygnałem 22 maja inspektorzy przeprowadzili wizję lokalną w terenie, w  której uczestniczyli również policjanci z Nowego Sącza. Chodzi dokładnie o miejsce.
Już kilka dni później – 28 i 30 maja przeprowadzono pomiar ruchu natężenia w feralnym miejscu i okazało się, że wyznaczenie pasów jest ze wszech miar zasadne, bo naliczono tu kolejno 115 i 86 osób w ciągu 6 godzin pomiaru.

GDDKiA zastrzegła jednak, że wykona przejście pod warunkiem, że gmina Chełmiec zrobi tu dedykowane oświetlenie, sygnalizację świetlną a drogowcy z Rejonu Nowy Sącz z kolei wykonają dojście do przejścia i spocznik na pasach w ciągu krajówki.

Dalej już w rozmowach z wójtem Bernardem Stawiarskim Opalska uzyskała zapewnienie, że gmina zgadza się na ten układ, ale wymaga do formalnej zgody rady. Wójt słowa dotrzymał. Projekt uchwały  w tej sprawie przygotowano bardzo szybko, bo radni mogli go procedować już 25 lipca. Byli jednomyślni – zarząd gminy dostał zielone światło dla realizacji przedsięwzięcia. Teraz trzeba tylko zorganizować środki na ten cel, ale i tu jest przychylność rady.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu