Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
06/02/2014 - 14:00

Wszyscy chcą mieć kategorię A. Pobór po nowemu

Trzeciego lutego rozpoczęła się i potrwa do 30 kwietnia kwalifikacja wojskowa, w czasach obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej zwana poborem. Czasy się zmieniły, armia stała się ochotnicza i zawodowa, a celem kwalifikacji wojskowej jest określenie zdolności fizycznej i psychicznej młodych ludzi do czynnej służby wojskowej na przykład w przypadku konfliktu zbrojnego, albo chcących zostać żołnierzami zawodowymi.
Podlegają temu obowiązkowi mężczyźni i kobiety, które ukończyły 18 - ty rok życia. - Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu zarejestruje około 4,5 tysiąca osób z czterech powiatów: Miasta Nowy Sącz, powiatu nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu ─ po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej ─ przeniesione do rezerwy. Trwa to około dwóch tygodni – informuje major Krzysztof Cabała, rzecznik sądeckiej WKU. W toku kwalifikacji nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie wojskowych dokumentów osobistych (książeczek wojskowych).
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2014 roku podlegają mężczyźni:
• urodzeni w 1995 roku,
• urodzeni w latach 1990-1994 – jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej,
• osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety:
• urodzone w latach 1990—1995 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
W trakcie badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, osoby poddane tym badaniom mogą zostać uznane za zdolne lub niezdolne pod względem fizycznym i psychicznym do czynnej służby wojskowej i uzyskać jedną z kategorii:
- „A” ─ „zdolny do czynnej służby wojskowej”;
- „B” ─ „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej”;
- „D” ─ „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”;
- „E” ─ „trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.
- Po trzech dniach kwalifikacji trudno powiedzieć coś o frekwencji. Na razie wynosi 60-70 procent. Wynika to głównie stąd, że termin kwalifikacji zbiegł się z rozpoczęciem ferii w naszym regionie. Wielu młodych ludzi zawiadomiło prezydenta, wójtów, burmistrzów, że wyjeżdżają na zimowe wakacje i trzeba zmienić im termin kwalifikacji. W ubiegłych latach na kwalifikacje zgłaszało się prawie 100 procent wezwanych. W sądeckiej WKU nie zdarzyło się, by frekwencja była mniejsza niż 94 proc. – mówi major Cabała. Zwraca również uwagę, że grubo ponad 90 procent wezwanych otrzymuje najwyższą kategorię zdrowia „A”. – Wynika z tego, że młodzież jest coraz zdrowsza – konkluduje oficer. Ze śmiechem wspomina czasy obowiązkowego poboru, kiedy tendencja była odwrotna – wielu poborowych starało się uzyskać jak najniższą kategorię, żeby nie odbywać dwuletniej zasadniczej służby wojskowej, a w marynarce nawet trzyletniej. Wielu uważało to za stratę czasu, a swoją rolę odgrywały także obyczaje w dawnej armii, na przykład osławiona „fala”, czyli okres znęcania się nad najmłodszymi żołnierzami przez „stare wojsko”. – Dzisiaj młodzi ludzie chcą mieć wyższą kategorię, nie tylko żeby koledzy się nie śmiali. Jedna piąta z nich pyta w czasie kwalifikacji o możliwość podjęcia zawodowej służby wojskowej. Poza tym wojskowa kategoria zdrowia jest brana pod uwagę przy zatrudnieniu w innych służbach mundurowych. Młodzież traktuje więc te badania bardzo racjonalnie, z myślą o przyszłości – mówi major Krzysztof Cabała.
Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości
- posiadaną dokumentację medyczną
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki.
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób do tego zobowiązanych z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoba, która z ważnych przyczyn (np. z powodu choroby) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.
W razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej, wójt, burmistrz, prezydent miasta może nałożyć na tę osobę grzywnę albo zarządzić przymusowe jej doprowadzenie przez Policję.
JG
Fot.: mjr K.Cabała

 






Dziękujemy za przesłanie błędu