Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
26/10/2018 - 10:35

Rytro: Wójt ostro zabiera się do pracy. Ośrodek zdrowia i wodociąg na tapecie

Jan Kotarba wygrał wybory na wójta gminy Rytro pokonując dwóch kontrkandydatów -dotychczasowego wójta Władysława Wnętrzaka i Mariana Rapacza. Jakimi trzema problemami gminy i mieszkańców ma zamiar zając się w pierwszej kolejności?

Jan Kotarba do tej pory był radnym i to m.in. jemu gmina zawdzięcza budżet na 2018 rok, o którego szczegółach pisaliśmy w publikacji Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Teraz radny przejął dowodzenie w samorządzie. I z miejsca deklaruje, że w pierwszej kolejności zajmie się tymi problemami, które wskazali sami mieszkańcy. Pierwszy to konieczność budowy wodociągu w przysiółkach: gdzie dziś wody pitnej ciągle brakuje.

Kotarba chce też zażegnać niebezpieczeństwo związane z ciągłością funkcjonowania Ośrodka Zdrowia. Dziś przychodnia – choć całodobowa – mieści się w prywatnym budynku i już raz pojawiło się niebezpieczeństwo, że właściciel nieruchomości wypowie umowę dzierżawy.

Kolejny równie istotny problem, który nowy wójt chce rozwiązać już na początku swojej kadencji to własność gruntów przez które są wytyczone gminne drogi, i to takie, które czasem są jedynymi drogami dojazdowymi do poszczególnych przysiółków. Dziś drogi te przebiegają przez też przez grunty prywatne co w praktyce blokuje gminie możliwość ponoszenia nakładów na ich remont czy utrzymanie.

Zobacz też: Rytro: Wójt Wnętrzak przegrał wybory, ale o zajęcie się nie boi

A co z koniecznością wyłonienia nowej firmy, która zajmie się wywożeniem śmieci z terenu gminy? Tu Kotarba stawia na intensywne rozmowy i właściwe przygotowanie dokumentacji przetargowej. I choć zaznacza, że do wygaśnięcia dotychczasowej umowy został tylko miesiąc, to ustępujący wójt Władysław Wnętrzak zdecydowanie przedwcześnie straszy mieszkańców podwyżkami.

A co z rozbudową szkoły w Rytrze? Kotarba podtrzymuje kierunek obrany w budżecie na 2018 rok, co podyktowane jest przede wszystkim względami ekonomicznymi i koniecznością ucywilizowania warunków, w których dziś działa gminne przedszkole.

Nowy wójt ma też kilka pomysłów na rozruszanie gminy pod kątem turystyki. Szczegóły w materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: KSDziękujemy za przesłanie błędu