Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
08/08/2023 - 14:35

KGW Paszyn: świetnie radzi sobie i na scenie, i w kuchni

Koło Gospodyń Wiejskich Paszyn w gminie Chełmiec w grudniu będzie obchodzić swoje pięciolecie. A członkowie od początku wytrwale kultywują nasze tradycje zarówno na scenie jak i w kuchni.

KGW Chomranice integruje wszystkie pokolenia

KGW Paszyn zawiązało się 27 grudnia 2018 roku a jego głównym celem jest integracja społeczności i kultywowanie naszych regionalnych tradycji. – Od początku bierzemy udział w kiermaszach i przeglądach kół z gminy Chełmiec. W tym roku już trzeci raz zajęliśmy drugie miejsce w scenkach rodzajowych, obyczajowych związanych z naszą tradycją. W lipcu tego roku zaprezentowały się z Trzetrzewinie – nie kryje satysfakcji szefowa koła Barbara Mika. 

KGW „Kreatywnie Zakręcone” ma tajny przepis na „pijane pierogi”. Gdzie ich spróbujesz?

Dziś koło liczy sobie 15 pań i 4 panów z czego trzej to mężowie a jeden to syn naszych gospodyń. Najstarsza osoba w tym gronie liczy sobie ponad 70 lat a najmłodsza 42 lata. Wszyscy – obok zdolności scenicznych – mają też fantastyczne zdolności i zacięcie manualne. – Zajmujemy się wszelkiego rodzaju bibułkarstwem. Robimy z bibuły wszelkiego rodzaju kwiaty, ale również palmy wielkanocne małe i duże. W tym roku zajęliśmy nawet I miejsce w konkursie palm w gminie Chełmiec a nasza zwycięska palma miała aż pięć i pół metra wysokości – chwali się pani Barbara. – Uczestniczymy też w kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych, na które robimy najróżniejsze ozdoby z szyszek, z brzozowych gałęzi na Wielkanoc, z tego wszystkiego co związane jest z tradycją i nawinie nam się pod rękę – zaznacza nasza rozmówczyni. 

KGW Gołkowice: ledwo zadebiutowali a już ich jagnięcina wywalczyła podium

Panie z Paszyna słyną też z wyjątkowej regionalnej kuchni: zupy na gwoździu, barszczu na kapuśniarce, doskonałego bigosu, wybornych proziaków z masłem czosnkowych i kopertek ze szpinakiem a ze słodkości z najróżniejszych ciast i drożdżówek. – Ale naszą najlepszą wizytówką cieszącą się zawsze największym powodzeniem jest sernik – zastrzega szefowa koła.

A my już dziś możemy zapowiedzieć, że tych wszystkich – i jeszcze kilku innych smakowitości – KGW Paszyn będzie można spróbować już podczas trzeciego Festiwalu Lachów i Górali, który odbędzie się już we wrześniu na Nakle w Piwnicznej-Zdroju.

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie Festiwal Smaku Sądecczyzny zrealizowano w ramach konkursu "Kulturalne SĄDECKIE - EDYCJA 2023" przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego







Dziękujemy za przesłanie błędu