Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
24/04/2022 - 11:00

Barbara Paluchowa i Antoni Kroh. Laureaci ósmej Nagrody Kumora

Barbara Paluchowa, poetka, artysta plastyk, fotografik, dziennikarz, animatorka kultury i działaczka społeczna oraz Antoni Kroh, pisarz, historyk kultury, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej, etnograf, autor wydanej w 2019 roku książki „Powrót na Sądecczyznę”, zostali laureatami 8. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Przypominamy najważniejsze momenty z uroczystej gali, a także sylwetki cenionych na Sądecczyźnie autorów.

Barbara Paluchowa z Piwnicznej Zdroju to artysta plastyk, poetka (pisząca w języku literackim i gwarą), fotografik, dziennikarz (redaktor naczelna lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”), animatorka kultury i działaczka społeczna. 

Laureatka konkursu w kategorii „Sądecki Autor” była totalnie zaskoczona, ale bardzo szczęśliwa. Z rąk członków kapituły odebrała dyplom, statuetkę przedstawiającą patrona konkursu i nagrodę pieniężną. - Dzisiaj spotkał mnie ogromny zaszczyt. W konkursie wystartowało tylu wspaniałych autorów, dziękuję - mówiła podczas gali wzruszona autorka. Właśnie tak wspomina swoją wygraną.  

Barbara Paluchowa, kobieta wielu talentów i pasji,  choć nie urodziła się na ziemi Czarnych Górali, właśnie z nią związana jest od kilku dekad. Dla organizatorów konkursu nie jest osobą nieznaną. Jej publikacje książkowe były już zgłaszane do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” w poprzednich jego edycjach. Jej pasją jest badanie dziejów piwniczańskich rodzin. Wiersze pisze w języku literackim i w gwarze pogórzańskiej oraz górali nadpopradzkich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich. Jest także laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. 

Dwa lata temu nagrodę w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" odebrał Antoni Kroh, autor książki „Powrót na Sądecczyznę”, wydanej przez Fundację Sądecką. Antoni Kroh jest nie tylko pisarzem znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat oraz etnografem.

Dla porządku przywołać można takie choćby wartościowe pozycje w jego dorobku, jak „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza” czy „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”, które wyszły spod jego pióra. „Powrót na Sądecczyznę” stanowi przegląd dziejów miasta i regionu. Nie jest to jednak typowa praca historyczna. Co zrozumiałe, z racji na profesję autora, odnajdziemy tu również sporo wątków etnograficznych. Przedstawiona została wielokulturowość ziemi sądeckiej nie tylko w jej pięknych momentach, ale też trudnych.

Przypomnijmy, że do 8. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora zostało zgłoszonych 11 autorów w kategorii "Sądecki Autor" i 36 publikacji, które ubiegały się o wygraną w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". ([email protected])









Dziękujemy za przesłanie błędu