Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 lipca. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
04/05/2016 - 09:10

Góralska msza na Cisowym Dziale [zdjęcia]

W minioną niedzielę (1 maja), we Mszy świętej na Cisowym Dziale, gm. Łukowica, wzięło udział około tysiąca osób. Wśród nich byli parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele Związku Podhalan. Było też kilkunastu księży a wśród nich ksiądz Piotr Supierz z Watykanu, sekretarz arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Msze święte na Cisowym Dziale odbywają się w maju, każdego roku od śmierci św. Jana Pawła II.

Górale z Łącka od 10 lat modlą się w maju na górze położonej ponad 800 m n.p.m. W tym roku dzięki ich staraniom na Cisowym Dziale stanęła drewniana, zadaszona kaplica z ołtarzem.

- Kaplica na wzniesieniu w Młyńczyskach (gmina Łukowica) powstała ku czci świętego Jana Pawła II a inicjatywa jej budowy zrodziła się tuż po śmierci papieża – przypomina Tomasz Ćwikowski, prezes Związku Podhalan z Łącka. – Najpierw to był spontaniczny pomysł Związku Podhalan, żeby się pomodlić w górach, wzorem świętego Jana Pawła II. Potem, z każdym rokiem przybywało chętnych i postanowiliśmy lepiej zorganizować  to miejsce, żeby było łatwiej księżom odprawiać Mszę swiętą.

O związkach św. Jana Pawła II z tym miejscem przypominał w czasie kazania ks. Stanisław Kowalik, kapelan Związku Podhalan: – Jego serce jest tu pośród nas a jego miłość na nas patrzy i prosi, żebyśmy zachowali swoją tożsamość, kulturę, umiłowanie ojczyzny, rodziny i tego wszystkiego co nazywamy Polską…

W tym miesiącu przypada rocznica urodzin Ojca Świętego i jego beatyfikacji a nieco wcześniej bo w kwietniu rocznica jego śmierci i kanonizacji.
źródło:  RDN Nowy Sącz
fot. Michał Opoka

Góralska msza na Cisowym Dziale


Dziękujemy za przesłanie błędu