Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
23/03/2016 - 17:20

Kaplica w Białym Klasztorze będzie konserwowana

Parafia Bożej Niepokalanej otrzymała 35 tys. zł wsparcia na konserwację ściany w zabytkowej kaplicy zakonnej. Dotację przyznał Urząd Marszałkowski.

Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego możliwe będzie kontynuowanie prac konserwatorskich w cennych kulturowo obiektach.

Dotacja została przyznana na konserwację ściany pionowej z zabytkowej kaplicy z 1897 r. Przypomnijmy, że generalny remont rozpoczął się w zeszłym roku i ma na celu przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.

Naszym celem jest dotarcie do śladów dawnego wystroju kaplicy i jej odnowienie – mówiła rok temu Karolina Kwiatkowska-Gawlik, konserwator z Nowego Sącza.

...

Biały Klasztor powstał w Nowym Sączu w 1897 roku jako czwarty dom Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Projektodawcą obiektu był architekt krakowski Karol Knaus. Przedstawił on plan i kosztorys budowy do zatwierdzenia założycielce Zgromadzenia błogosławionej Matce Marcelinie Darowskiej.

Kaplica klasztorna została poświęcona 8 września1897 – w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Ignacego Łoboza, ówczesnego ordynariusza tarnowskiego, w asyście osiemnastu księży.

(r)

Fot. własne

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu