Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
22/05/2015 - 09:57

Nowy Sącz: Siostry niepokalanki organizują dni otwarte klasztoru

W czerwcu Siostry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Białego Klasztoru w Nowym Sączu zapraszają na I Dni Otwarte im. bł. Marceliny Darowskiej. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji.
Drzwi klasztoru otworzą się dla zwiedzających po raz pierwszy w historii sądeckiego zgromadzenia zakonnego 20 czerwca (sobota). 

Na zwiedzających w tym dniu siostry organizują szereg atrakcji. Wydarzenie rozpocznie uroczysta msza święta w zakonnej kaplicy.

- Będzie można między innymi odwiedzić zabytkową kaplicę, celę błogosławionej Matki Marceliny Darowskiej, ogród i kolumbarium - informuje siostra Agnes, dyrektor Zespołu Szkół Sióstr Niepokalanek. - Będzie też okazja do spróbowania wyśmienitych smakołyków przygotowywanych przez siostry i uczennice Technikum Gastronomicznego. Po klasztorze będą oprowadzać siostry.

Dni organizowane są w roku życia konsekrowanego. Plakaty informacyjne będą gotowe na początku czerwca.

W naszej galerii już dziś można obejrzeć zdjęcia z klasztoru.


W Białym Klasztorze przebywaj obecnie 31 sióstr. Najstarszą z nich jest siostra Dominika. Prowadzą one Zespół Szkół Sióstr Niepokalanek (w jego skład wchodzą Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie, Zasadnicza Szkoła Gastronomiczna oraz internat) oraz Przedszkole imienia Jana Pawła II. Jak również Ciastkarnię "Biały Klasztor" z kawiarenką, słynącą ze swoich wypieków w kraju i poza jego granicami. Od trzech miesięcy słodkości sprzedawane są przez internet i to nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek sprowadziła, jego założycielka, błogosławiona matka Marcelina Darowska z Rzymu do Polski w 1863 roku. Siostry założyły pierwszy dom zakonny w Jazłowcu na Podolu (Ukraina), istniejący do dzisiaj. Tam utworzyły dwie pierwsze szkoły; średnią i ludowo-podstawową.

W 1894 roku matka Marcelina kupuje od władz Nowego Sącza grunty pod przyszły klasztor. 17 czerwca 1896 roku ksiądz infułat Alojzy Góralik dokonuje poświęcenia kamienia węgielnego. Ofiarowuje też Matce zardzewiały krzyżyk z wizerunkiem Zbawiciela, znaleziony przy kopaniu studni klasztornej. Stoi on do dzisiaj na stole każdej przełożonej domu.

11 sierpnia 1897 roku Najświętszy Sakrament pozostał w kaplicy na stałe. Kaplica została poświęcona 8 września 1897 roku przez księdza biskupa Ignacego Łobosa.
Pierwszy rok szkolny w Białym Klasztorze miał miejsce w 1897/1898 roku. Siostry skupiają się na wychowaniu młodzieży, zgodnie z zasadami patriotyczno-religijnymi, opracowanymi przez błogosławioną matkę Darowską.

Sądecki Biały Klasztor (jego nazwa pochodzi od koloru murów budynków) jest czwartym domem zakonnym niepokalanek. W klasztorze znajduje się cela błogosławionej matki Marceliny Darowskiej, a w niej zgromadzone są pamiątki po niej.

Najnowszą inwestycją w klasztorze są solary zamontowane na dachach budynków.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu