Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
24/08/2015 - 16:05

XXXIII PPT: 8 dzień- „Z grzechu do wolności- polerowanie serca”

Pielgrzymi są w trakcie przedostatniego dzień wędrówki. Dziś wszystkie grupy pielgrzymkowe spotkały się na Eucharystii w Trzebniowie, gdzie przeżyją nabożeństwo pokutne. W ósmy dzień pielgrzymowania, pątnicy prosić będą o życie bez grzechu- w wolności dzieci Bożych.
Podczas dzisiejszej konferencji pątnicy rozważają „Polerowanie serca”.
Ks. Artur Ważny w nawiązaniu do Orędzia Jana Pawła II na XIV ŚDM pisał: Niestety, człowiek współczesny, im bardziej zatraca świadomość grzechu, tym mniej poszukuje Bożego przebaczenia: to właśnie jest źródłem wielu problemów i trudności naszych czasów. Zachęcam was, byście odkryli na nowo piękno i bogactwo łaski sakramentu pokuty.

Pojawia się pytanie, czy eksponowanie krzyża nie jest potwierdzaniem stereotypu, mówiącego o tym, że chrześcijaństwo jest religią cierpienia? Wciąż powinniśmy sobie przypominać, że chrześcijaństwo jest religią Miłości i to Miłości Wcielonej. W centrum naszej wiary jest Chrystus, Wcielona Miłość Niestworzona. Chrystus przyszedł na świat po to, aby objawić miłość Boga do człowieka. Celem wcielenia nie jest cierpienie. Celem wcielenia Boga jest miłość Boga do człowieka. Krzyż stał się wyrazem takiej miłości, która oddaje wszystko. Nie ma większej miłości, niż oddać życie za przyjaciół. A Chrystus oddaje swoje życie za nieprzyjaciół, oddaje je wtedy, gdyśmy jeszcze byli grzesznikami. Ojciec Niebieski nie ma upodobania w śmierci swego Syna. On ma upodobanie w Jego miłości, która objawiła się przez krzyż.”- słuchamy w konferencji.
„Trudno nam, ludziom, uwierzyć w taką miłość za darmo. Miłość, na którą nie trzeba zasługiwać, której nie trzeba sobie kupować dobrymi uczynkami i naszą ludzką sprawiedliwością. Bóg nas kocha nie dlatego, że jesteśmy dobrzy, ale dlatego, że On jest Dobry. Bóg nie przestanie ciebie i mnie kochać, ponieważ jesteśmy Jego dziećmi.
- mówi ks. Ważny.
Sakrament spowiedzi jest wielkim darem, ponieważ Bóg obiecał w swoim słowie, że „jeżeli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości” (1 J 1, 9). Tak napisał św. Jan Apostoł w swoim liście. Wyznanie Bogu naszych grzechów sprawia, że stajemy się uwolnieni od zła grzechu. To jest Boża obietnica. Natomiast nie wyznanie grzechu, zatajenie, nie uznanie grzechu za grzech sprawia, że grzech i jego skutki drążą nasze serce i gryzą nasze sumienie. Jeśli nie oddamy grzechu na spowiedzi, to aby nie cierpieć, zaczynamy racjonalizować grzech, nazywać go błędem, problemem, a później zaczynamy się nim chwalić, nazywać cnotą. Byle tylko zagłuszyć sumienie. A wystarczy tylko uznać swój grzech i  się wyspowiadać.- czytamy w pomocach duchowych.

Dziś pielgrzymi oczyszczają swoje życie, aby na Jasną Górę wejść z czystymi sercami. W wielu grupach praktykuje się także wieczór pojednania, kiedy to pielgrzymi przepraszają się wzajemnie za wszelkie wyrządzone sobie nieprzyjemności.

(P)
fot. Piesza Pielgrzymka Tarnowska






Dziękujemy za przesłanie błędu