Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
24/05/2016 - 10:55

Orkiestra Dęta z Mystkowa. Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Orkiestra z Mystkowa charakteryzuje się wysokim poziomem muzycznym i posiada w swoim repertuarze wiele marszy i pieśni patriotycznych, utworów kościelnych oraz wiele opracowań standardów muzyki rozrywkowej. W 2010 roku orkiestra obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia i nieprzerwanej działalności. Takim stażem muzycznym może się pochwalić niewiele orkiestr w Małopolsce.

Zespół założył w 1910 roku ks. Jan Jarzębiński, proboszcz parafii Mystków i Jan Gieniec.

W okresie międzywojennym orkiestra prowadziła ożywioną działalność, o czym może świadczyć udział jej w Kongresie Stronnictwa Ludowego w Krakowie, udział w obchodach Reymontowskich w Wierzchosławicach, czy powitaniu Wincentego Witosa w Grybowie.

Przez wiele lat Orkiestra Dęta z Mystkowa mieściła się w prywatnych domach (dom Kachniarzów w Mszalnicy i dom Gieńców w Mystkowie).

W czasie II Wojny Światowej działalność orkiestry ograniczona była do działalności konspiracyjnej, a członkowie tego zespołu potajemnie przechowywali instrumenty w swoich domach.

W 1978 r powstał Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej i od tego czasu orkiestra skupiła swoją działalność przy nowo powstałej placówce kultury. Kilka lat później zespół ten znalazł należne miejsce w Domu Ludowym w Mystkowie. 

Corocznie zespół ten występuje na wielu imprezach państwowych i kościelnych. Od 1980 roku orkiestra nieprzerwanie bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych (obecnie Małopolskim Festiwal Orkiestr Dętych „Echo Trąbity”).

W tym konkursie zawsze była w czołówce nagrodzonych zespołów; w 1992, 2014 i 2015 roku –I miejsca, a w 2010 roku Grand Prix. W 1987 roku muzycy z Mystkowa zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Przytocznej. Jako jedna z nielicznych, towarzyszyła Papieżowi podczas Mszy Św. kanonizacyjnej w Starym Sączu w 1999 roku.

Orkiestra z Mystkowa charakteryzuje się wysokim poziomem muzycznym i posiada w swoim repertuarze wiele marszy i pieśni patriotycznych, utworów kościelnych oraz wiele opracowań standardów muzyki rozrywkowej.

Długa historia i wielkie osiągniecia orkiestry zostały opisane w monografii „100 lat Orkiestry Dętej z Mystkowa” pod redakcją Antoniego Radeckiego i Kazimierza Ogorzałka.

W 2010 roku orkiestra obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia i nieprzerwanej działalności. Takim stażem muzycznym może się pochwalić niewiele orkiestr w Małopolsce.

Zespół tworzy ponad 60-osobowa grupa uzdolnionych muzycznie młodych muzyków z Mystkowa, Mszalnicy i okolic. Wielu z nich jest absolwentami Państwowej szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. Orkiestra szkoli też młodych chłopców w swojej siedzibie w Mystkowie. Posiada ambitny repertuar, o czym świadczą w/w sukcesy.

Orkiestra występuje na okolicznych imprezach kulturalnych, kościelnych i patriotycznych na terenie gminy Kamionka Wielka i Powiatu Nowosądeckiego. Bierze udział w konkursach 
i festiwalach muzycznych. Szkoli też młodych chłopców podstaw gry na instrumentach muzycznych, a później na próbach sekcyjnych. Orkiestra Dęta z Mystkowa prowadzi współpracę z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, a prowadzi ją kapelmistrz, będący muzykiem zawodowym wojskowej orkiestry.

Dotychczasowe wyróżnienia: Nagroda Wójta Gminy Kamionka Wielka, Nagroda Starosty Nowosądeckiego.

Ponad 100-letnia historia orkiestry, zgromadzony pokaźny artystyczny dorobek, w pełni uzasadniają jej zgłoszenie jej do Plebiscytu. Trzeba też zauważyć, że w szeregach tego zespołu występowało wiele pokoleń najbardziej utalentowanych muzycznie mieszkańców parafii Mystków i okolic. Obecnie w zespole nawiązuje się do wspaniałych przykładów przedwojennego wychowania obywatelskiego i patriotycznegoo. Kandydata zgłasza Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu