Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
09/08/2013 - 14:38

„Podegrodzie” - tradycje ludowe w tańcu i śpiewie

Zespół biorący udział w licznych festiwalach folklorystycznych zarówno w kraju jak i zagranicą - „Podegrodzie” już od 76 lat kultywuje tradycję ludowych tańców i lachowskich pieśni, pokazując światu piękno regionalnego folkloru.
Podegrodzie to niewielka wieś gminna, położona w malowniczym terenie lewego brzegu Dunajca, a także jedna z najstarszych miejscowości w Małopolsce, o której wzmianki pojawiają się już w dokumentach z 1273 roku. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tam, na terenie o bogatej historii powstał zespół, który od wielu lat pełni misję sławienia lokalnych tradycji i folkloru.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” utworzony został w 1937 roku z inicjatywy grupy działaczy podegrodzkich, m.in. rodzin Łatków, Głuców, Lorczyków, Konstantych, Maciuszków, Nawalców, Bodzionych i wielu innych. Od 2000 r. działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Obecnie kierownikiem zespołu jest Krzysztof Bodziony, wieloletni członek zespołu i pasjonat kultury ludowej, a instruktorem - Krzysztof Sułkowski.
"Krzyżak", "sztajer", "tramelka", "surok" to jedne z bardziej znanych tańców podegrodzkich, które, obok obrzędów, pieśni, melodii i gwary ludowej, zespół prezentuje na różnorodnych festiwalach. Zachwyt wśród publiczności wywołują również bogato zdobione barwnym haftem i niezwykle różnorodne stroje członków zespołu. A ci, którzy nie mogą zobaczyć występów na żywo, powinna ucieszyć informacja, że we wrześniu 2002 roku, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, zespół nagrał płytę.
Częste występy i pasja członków zespołu nie pozostały niezauważone. „Podegrodzie” jest laureatem tak licznych nagród i wyróżnień, że nie sposób wymienić wszystkich ich osiągnięć i laurów. Ważniejszymi są m.in. „Złote Ciupagi” - „Grand Prix” Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Swoją pierwszą „Złotą Ciupagę”, zdobyli w 1968 r. Dziś na swoim koncie mają ich aż sześć „ciupag”: cztery złote - zdobyte w roku 1968, 1972, 1976 i 2008, srebrną – za zajęcie drugiego miejsca w 1988 r., oraz brązową z 1986. Występy na Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA również przyniosły zespołowi kolejne nagrody.
Niezwykle owocnym i wyjątkowym dla zespołu, który obchodził swoje 70-lecie, był rok 2007. Wtedy to jubilaci otrzymali wiele nagród honorujących całokształt ich działalności i ogromny wkład wniesiony w propagowanie autentycznej kultury lachowskiej. Wśród najcenniejszych były: nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medal Województwa Małopolskiego, "Złote Jabłko Sądeckie", nagroda Wójta Gminy Podegrodzie i "Złote Serce Lachowskie". Indywidualni członkowie, również otrzymali wówczas nagrody za wieloletnie członkostwo i zaangażowanie w działalność zespołu.
Rok później, tj, w 2008 r., zespół dostąpił niezwykłego zaszczytu, będącego ukoronowaniem długoletniej pracy - otrzymał zaproszenie do zamku królewskiego w Warszawie, gdzie 4 października odebrał nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Sukcesy „Podegrodzia” nie ograniczały się tylko do granic kraju. Także liczne zagraniczne występy pozwoliły pokazać światu wspaniałą lachowską tradycję. Występowali m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Regionalnych w węgierskiej miejscowości Székesfemerwar, Europejskim Festiwalu Kultury w miejscowości Komotini nad Morzem Egejskim, na Słowacji w pobliskim Zubercu-Brestovej na Międzynarodowy Festiwal Folkloru oraz Eurojarmarku w Starej Lutowni. Jednak najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym był wyjazd do Stolicy Apostolskiej i spotkanie z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II w 2003 r. Podegrodzianie wręczyli wówczas Ojcu Świętemu lachowską kamizelkę, wykonaną i wyhaftowaną przez Annę Waligórę i Annę Dudę, stułę wyszywaną wzorem podegrodzkim (przez Janinę Lorczyk), różaniec z orzechów przygotowany przez Józefa Lorczyka i dyplom pamiątkowy nadający papieżowi tytuł "Honorowego Lacha Sądeckiego".
Zespół Regionalny „Podegrodzie” walczy w Plebiscycie „O Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa SĄDECZANIN” w kategorii „instytucja, zespół, grupa”.
Głosować można TUTAJ.

Oprac. (ALF)
Fot. Archiwum zespołu 






Dziękujemy za przesłanie błędu