Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
10/08/2014 - 07:53

Sądeczan rozmowy w Starym Sączu - Sądecczyzna to uśmiech Boga

Sądeccy przedsiębiorcy, między innymi Zbigniew Konieczek i Andrzej Wiśniowski, reprezentanci świata kultury i politycy byli gośćmi konferencji organizowanej przy okazji II Zjazdu Sądeczan. Na „Wieczorne Sądeczan Rozmowy” Fundacja Sądecka i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” zaprosili wczoraj (9 sierpnia) do Centrum Kultury i Sztuki imienia Ady Sari w Starym Sączu.
Wspomniane Seminarium „Wieczorne Sądeczan Rozmowy” towarzyszy istotnym wydarzeniom organizowanym przez Fundację Sądecką i SKT „Sądeczanin”. Tym razem było ono preludium do II Zjazdu Sądeczan, który odbędzie się w dzisiaj – 10 sierpnia przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Jego gośćmi byli między innymi sądeccy przedsiębiorcy - Zbigniew Konieczek i Andrzej Wiśniowski, przedstawiciele świata kultury i politycy, w tym Nelly i Jan Rokita.

- Mam nadzieję, że będzie to dla państwa, dobrze spędzony czas - powiedział Zygmunt Berdychowski, prezes Fundacji Sądeckiej. - W bardzo interesującym panelu wykładów i dyskusji będziemy rozmawiać o kulturze, gospodarce i zbliżających się wyborach samorządowych.

„Wieczorne Sądeczan Rozmowy” rozpoczęły się sobotę o godzinie szesnastej dyskusją pisarza Antoniego Kroha i dziennikarza Leszka Mazana, którzy mówili o tożsamości Lachów i Górali.

- Zawsze ogarnia mnie melancholia drogowa, jak mam się wybrać do miasta mojej młodości - zagaił Leszek Mazan. - Pogłębia się ona przy wyjeździe. Nie wiem bowiem kiedy będzie lepiej i szybciej podróżowało się z Nowego Sącza do Krakowa.

- Sądeczanie kojarzeni są z życzliwością dla świata - opowiadał Antoni Kroh. - To dlatego, że mają bardzo silną tożsamość. Mieszkańca naszego miasta można rozpoznać po uśmiechu. My się uśmiechamy częściej niż inni. W ogóle Sądecczyzna to uśmiech Pana Boga.

Zygmunt Berdychowski pytał prelegentów o fundament tożsamości Lachów. 

- To jest duma, patriotyzm lokalny, wynikający choćby z tego że jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy wprowadzać samorządność - nie miał wątpliwości Mazan. - Chodzi mi tutaj o Eksperyment Sądecki w minionym stuleciu. Te prekursorskie próby rozwoju samorządności w kraju do dzisiaj się nam pamięta. Nie do przecenienia jest też wysoki poziom gastronomii sądeckiej, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku najlepszej w kraju.

Mazan chciałby też upamiętnić wydarzenie z 1939 roku, kiedy to w pałacu Wielogłowskich w Tęgoborzu przepowiedziano wybór Polaka na papieża.

- Niech mieszkańcy Nowego Sącza mają też ulicę Ludwika Jerzego Kerna - zaapelował Mazan na koniec wystąpienia. - To pisarz, który napisał mnóstwo wierszy o królewskim mieście.

Po tych dwóch, znakomitych prelegentach z wykładem wystąpiła Danuta Sułkowska, pisarka ze Starego Sącza. Mówiła "O świętej Kindze i Jej Klasztorze w Starym Sączu". Przpomniała ona sylwetkę świętej.

- To dzięki niej Sądecczyzna się rozwinęła i zaczęła dobrze prosperować - wyjaśniała Sułkowska. - Zarówno duchowo jak i gospodarczo.

- Co jest szczególnego w starosądeckim klasztorze sióstr klarysek? - pytał Berdychowski?

- Nie ma przypadku opuszczenia zgromadzenia przez jakąkolwiek zakonnicę, po złożeniu ślubów wieczystych - mówiła Danuta Sułkowska.

Na koniec swojego wystąpienia pisarka zaapelowała o zorganizowanie, podczas przyszłego zjazdu, panelu dyskusyjnego. Miałby on dotyczyć pierwotnej lokacji Sącza w średniowieczu. Naukowcy toczą o to dziś spory.

Gośćmi seminarium byli także Zbigniew Konieczek – prezes Zarządu „Newag S. A.” i Andrzej Wiśniowski – prezes firmy „Wiśniowski”.

Tematykę wyborów samorządowych w Małopolsce podjął Jarosław Flis – socjolog, a o polityce polskiej mówił Jan Rokita – prawnik, publicysta i wykładowca oraz Paweł Lisicki – redaktor naczelny „Do Rzeczy”. Spotkanie zakończył profesor Grzegorz Kołodko wykładem „Dokąd zmierza świat”. Po zakończeniu spotkania organizatorzy zaprasili wszystkich zgroamdzonych na pokaz zdjęć i filmów z tegorocznej wyprawy Zygmunta Berdychowskiego na Mount Everest.


,,Wieczorne Sądeczan Rozmowy’’
1. ,,O tożsamości Lachów i Górali’’
Antoni Kroh – pisarz
Leszek Mazan – dziennikarz, publicysta

2. ,,O Świętej Kindze i Jej Klasztorze w Starym Sączu"
Danuta Sułkowska – pisarka, członkini Związku Literatów Polskich, inicjatorka ogólnopolskich konkursów poetyckich

3. ,,Newag- stara firma na nowe czasy’’ -
Zbigniew Konieczek – Prezes Zarządu ,,Newag S.A.’’

4. ,,Wiśniowski - Wczoraj, Dziś i Jutro”
Andrzej Wiśniowski – prezes firmy „WIŚNIOWSKI”

5. „Cudze chwalicie, swego nie znacie – o lasach jako szansie na rozwój regionu”
Paweł Szczygieł – Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz

6. „Sądecczyzna kajakami stoi, stała i stać będzie”
Wojciech Gawroński – doktor nauk medycznych, olimpijczyk, inicjator Międzynarodowych Zawodów Kajakarskich im. A. Kurcza

7. ,,O małopolskim sporcie i kulturze’’
Jacek Krupa - Członek Zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

8. ,,O wyborach samorządowych w Małopolsce’’
Jarosław Flis – socjolog, publicysta Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ

9. ,,O tych co donosili na Papieża”
Marek Lasota – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

10. ,,O polityce polskiej’’
Paweł Lisicki – redaktor naczelny tygodnika ,,Do Rzeczy’’
Jan Rokita – prawnik, wykładowca, publicysta

11. ,,Dokąd zmierza świat ?”
Grzegorz W. Kołodko - profesor, dyrektor Centrum Badawczego TIGER, Akademia Leona Koźmińskiego

(Rob)
Fot.Rob




 






Dziękujemy za przesłanie błędu