Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
06/03/2023 - 16:30

Zygmunt Berdychowski ściągnął tutaj pół Europy. Wystartował Europejski Kongres Samorządów [ZDJĘCIA]

Sesje plenarne, kilkadziesiąt debat, warsztaty i prezentacje poświęcone między innymi zagadnieniom z związanym z gospodarką, innowacjami, finansami i środowiskiem…tak zapowiada się kolejny, ósmy już Europejski Kongres Samorządów, który wystartował w Mikołajkach. To, obok Forum Ekonomicznego, kolejna, prestiżowa konferencja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która stanowi platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Wyprowadzka z Małopolski na Warmię i Mazury

Po wyprowadzce z Małopolski na Warmię i Mazury już po raz trzeci Europejski Kongres Samorządów odbywa się w Mikołajkach. - Do samorządowych partnerów zwróciliśmy się z propozycją wspólnej organizacji wydarzenia – wyjaśniał w rozmowie z „Sądeczaninem” Zygmunt Berdychowski szef rady programowej Forum Ekonomicznego - Najlepszą ofertę przedstawiło województwo warmińsko-mazurskie.  To znakomite warunki, które dają szansę na rozwój Kongresu. Stąd właśnie taka, a nie inna decyzja.

Zmiana miejsca okazała się strzałem w dziesiątkę. Kongres zakończył się sukcesem, mimo pandemii i rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. Ten sukces konferencja powtórzyła rok temu.eż

czytaj też Jak narciarskie stacje na Sądecczyźnie nie dały się czarnemu pijarowi

Nowa solidarność dla nowej epoki

Teraz znowu wszystkie drogi prowadzą do Mikołajek. Tym razem  osią dyskusji  jest „Nowa solidarność dla nowej epoki”. - Pandemia i wojna na Ukrainie w tragiczny sposób zakończyły starą epokę. Ta nowa wymaga pogłębienia współpracy, zrozumienia i budowania solidarności ponad podziałami - podkreśla Zygmunt Berdychowski.  

- Aby państwo było silne i skuteczne niezbędne są silne i sprawne samorządy.  To właśnie one najlepiej sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, biorąc na siebie ciężar niespodziewanych wydarzeń takich jak kryzys uchodźczy czy pandemia. To one muszą zareagować pierwsze i to one rozumieją potrzeby lokalnych mieszkańców, na nie także spada ciężar zarządzania oraz wprowadzania reform społecznych – dodaje Berdychowski i wskazuje, że  nie ma ani jednej sfery życia społecznego i gospodarczego, w którą samorząd nie byłby w pewnym stopniu zaangażowany.

- Hasło tegorocznego Europejskiego Kongresu Samorządów mocno zobowiązuje – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.  - Dla nas nie jest bowiem wyłącznie pojęciem z zakresu socjologii, definiowanym jako wspólnota działania, podyktowana wspólnotą interesów.

- Ma dla nas wymiar historyczny, symboliczny, a jednocześnie wzywający do wzmożonego wysiłku do pracy na rzecz wolności, pokoju, demokracji, praworządności. Wierzę, że różnorodność tematyczna i programowa tegorocznego kongresu pozwoli nam na nowo odczytać znaczenie tego emblematycznego hasła – dodaje Brzezin  i podkreśla, że dla samorządu województwa warmińsko-mazurskiego kongres ma także znaczenie promocyjne.

czytaj też Nowy Sącz na liście miast, w których najbardziej podrożały mieszkania  

Kongres to promocja dla Warmii i Mazur

- Naszym zdaniem to nowy, przyciągający uwagę sposób na pokazanie regionu jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania, pracy, nauki i wypoczynku – wskazuje marszałek. - Impreza jest szeroko promowana, przyciąga wyjątkowych gości cieszących się autorytetem, wierzę więc, że informacja o Warmii i Mazurach dotrze nie tylko do uczestników, ale i innych osób zainteresowanych tematyką samorządów, biznesu, turystyki.

Jak podkreśla Brzezin, Warmia i Mazury co roku przyjmują tysiące turystów, gości z kraju i zagranicy, coraz częściej także poza sezonem. - Przez lata systematycznie inwestowaliśmy w infrastrukturę, także w najwyższej klasy bazę noclegową. Obecnie więc w regionie mamy zarówno odpowiednie zaplecze hotelowe, jaki i coraz lepszą infrastrukturę transportową. Ten sposób działania się opłacił, ponieważ nawet w dobie izolacji społecznej to właśnie nasz region cieszył się popularnością, to do nas ludzie przyjeżdżali i nadal przyjeżdżają po spokój, wyciszenie, kontakt z przyrodą, komfort wypoczynku – dodaje marszałek  

Konferencyjne debaty skupią się między innymi wokół problemów  współczesnej urbanistyki, mechanizmów rozwoju miast i regionów, finansowania inwestycji, ochrony środowiska, czy polityki zdrowotnej.  Nie zabraknie też dyskusji dotyczących budownictwa mieszkaniowego i problemu inflacji, także sytuacji instytucji kultury, wpływu szlaków kulturowych na rozwój i promocję regionu.

czytaj też Biznes się kręci. Rekordowa liczba turystów w naszym regionie

Ponad dwa tysiące gości z  kraju i zagranicy

Na Europejski Kongres Samorządów  do Mikołajek  przyjechało ponad dwa tysiące gości,  z wielu krajów europejskich, ale też spoza Europy.  Konferencja jest niepowtarzalną okazją do rozmowy i nawiązania kontaktów z partnerami z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Czech, Portugalii, Hiszpanii i innych krajów.

Kongres, który odbywa się w centrum konferencyjnym w Hotelu Gołębiewski potrwa dwa dni, 6 i 7  marca. ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu