Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
18/10/2023 - 15:30

Mieszkańcy Sądecczyzny chcieli związać polityków. Nie mieli wielkich oporów

Bardzo dużo mówiło się podczas kampanii wyborczej o referendum ogólnokrajowym. Ostatecznie frekwencja była zbyt niska, żeby mogło być wiążące. W naszym regionie sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Mieszkańcy powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego pobierali karty zdecydowanie chętniej.

Referendum ogólnokrajowe

Od niedzieli o polityce dyskutują niemal wszyscy. Nie ma się co dziwić, w końcu za nami wybory parlamentarne. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już końcowe wyniki. Zgodnie z nimi zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 194 mandaty, ale partie opozycyjne mają większość zdolną do utworzenia rządu. Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga wprowadziły łącznie 248 posłów. Do tego, 18 osób będzie zasiadało w Sejmie z ramienia Konfederacji.

W niedzielę odbywały się jednak nie tylko wybory. Polacy odpowiadali również na cztery pytania referendalne. Jak wyglądają wyniki w skali całego kraju?

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

  • Tak - 3,51%
  • Nie - 96,49% 

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

  • Tak 5,39%
  • Nie 94,61% 

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

  • Tak 3,96%
  • Nie 96,04% 

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

  • Tak 3,21%
  • Nie 96,79% 

Państwowa Komisja Wyborcza informuje jednocześnie, że frekwencja w referendum wyniosła 40,91 proc. Nie jest zatem wiążące (frekwencja musiałaby wynieść minimum 50 proc.). Przyjęcia karty odmówiło bardzo dużo osób. Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych frekwencja wyniosła ponad 74 proc.

Wyniki referendum na Sądecczyźnie

Jak sytuacja wygląda w przypadku naszego regionu? Jeśli chodzi o odpowiedzi na pytania, dużej różnicy w porównaniu z wynikami krajowymi nie ma. Zarówno w powiecie nowosądeckim, limanowskim, gorlickim, jak i samym Nowym Sączu 97/98 proc. osób odpowiadało na każde z pytań “nie”.

Inaczej jest jednak w przypadku frekwencji. W powiecie limanowskim wyniosła 60,79 proc., nowosądeckim - 60,42 proc., a gorlickim - 51,95 proc. Gdyby zatem tylko mieszkańcy tych gmin decydowali o wynikach referendum, byłoby wiążące.

Mniej chętnie do pobierania kart podchodzili mieszkańcy Nowego Sącza. Tutaj odpowiedzi w referendum postanowiło zakreślić 48,4 proc. upranionyc. Ustawowy wymóg 50 proc. nie został zatem spełniony. ([email protected], fot.: TK/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu