Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
18/10/2023 - 12:00

W tych gminach była najwyższa frekwencja. Dostaną po milionie złotych

Wybory parlamentarne już za nami. Według danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, frekwencja w wyborach była rekordowa i wyniosła 74,38 proc. Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami rządu, w każdym powiecie zostanie nagrodzona gmina, która uzyskała najwyższą frekwencję. W nagrodę taka gmina otrzyma milion złotych na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej. Które gminy w naszym regionie zwyciężyły?


W powiecie nowosądeckim najwyższa frekwencja była w gminie Kamionka Wielka. Do urn poszło aż 77,36 proc. osób uprawnionych do głosowania. Świetną frekwencję odnotowała też gmina Grybów, w której aż 77, 19 proc. mieszkańców wzięło udział w wyborach parlamentarnych. Na trzecim miejscu znalazła się gmina Łososina Dolna z wynikiem 76,79 proc. Najniższa frekwencja była w gminie Piwniczna-Zdrój. Do urn poszło 67, 34 proc. mieszkańców.

W powiecie limanowskim najwyższą frekwencję po raz kolejny odnotowała gmina Laskowa, w której aż 79,19 proc. mieszkańców wzięło udział w wyborach. Mieszkańcy Laskowej powtórzyli swój sukces. Już raz wygrali frekwencyjną bitwę. To właśnie tam padł frekwencyjny rekord w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 w województwie małopolskim. Nagrodą był wóz strażacki dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.  Laskowa trafiła na podium z  wynikiem 78,82 proc.  

Zobacz też Jest nagroda za najwyższą frekwencję w wyborach. Można zgarnąć milion złotych

Świetny wynik frekwencyjny odnotowało również miasto Limanowa. Aż 76,26 proc. mieszkańców poszło do urn. Na trzecim miejscu znalazła się gmina Tymbark z wynikiem 75,77 proc. Najniższa frekwencja była w gminie Niedźwiedź. W tej gminie tylko 63,59 proc. osób uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborach.

A jak sytuacja wygląda w powiecie gorlickim? Najwyższy frekwencyjny wynik odnotowała gmina Ropa, w której głosowało aż 72,22 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazła się gmina Gorlice z wynikiem 70,49 proc., a na trzecim gmina Bobowa, w której głosowało 70,03 proc. obywateli.

Najniższa frekwencja była w gminie Moszczenica, w której głosowało jedynie 66,63 proc. mieszkańców.

Frekwencyjny sukces zostanie nagrodzony milionem złotych.  Pieniądze przeznaczone zostaną na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej. ([email protected] Fot. TK)Dziękujemy za przesłanie błędu