Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
30/01/2024 - 19:45

Mystków obchodzi w tym roku 700 – lecie istnienia. Czytelnicy „Sądeczanina” docenili. To „Książka o Sądecczyźnie 2023”

"Monografia wsi Mystków 1324-1918" – książka napisana przez dra Łukasza Połomskiego, znanego sądeckiego historyka młodego pokolenia została w XII konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 wybrana - głosami czytelników „Sądeczanina” – „Książką o Sądecczyźnie”.

Monografia ukazała się drukiem w 2023 roku. Dr Łukasz Połomski w swojej książce "Monografia wsi Mystków 1324-1918" przenosi czytelnika w dawne i mniej odległe dzieje Mystkowa – wsi, która z jednej strony jest typową małą miejscowością w Polsce południowej, a przecież pod wieloma względami niezwykle oryginalną 

Gratulacje dla wspaniałej książki i jej autora. Czytelnicy „Sądeczanina” docenili wyjątkową monografię…

- Dziękuję wszystkim czytelnikom „Sądeczanina”, którzy oddali głosy na moją publikację. Jestem zaskoczony tym, że tyle głosów się uzbierało. Książka została wydana na 700 – lecie tej miejscowości (9 stycznia 1324 r. król Władysław Łokietek zezwolił Mikołajowi na lokację wsi Mystków na prawie magdeburskim – przyp. red.).

Niezwykle ważnej sądeckiej wsi, która w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz. Jest to pierwsza część tej monografii. Druga właśnie się realizuje. Książka ta przedstawia dzieje wsi od jej założenia po rok 1918, który był ważną cezurą czasową. Jest to czas, kiedy rozpoczyna się II Rzeczpospolita. Jest to książka przekrojowa, w pewnym też sensie porównująca Mystków do innych wsi. Starałem się w niej przedstawić wiele wątków z życia tej miejscowości.

Dlaczego Mystków wziął pan na warsztat badawczy?

- Ze względu na przypadający w tym roku jubileusz miejscowości. W Mystkowie powstał komitet obchodów 700 – lecia. Padł pomysł napisania monografii i okazało, że materiału jest tyle, że nie można go pomieścić w części pierwszej. Ilość materiału nas kompletnie zaskoczyła. Nie przypuszczałem nawet, że napiszę sto stron, a publikacja liczy prawie 180 stron.

Druga część jest jeszcze obszerniejsza. To pokazuje, że każda miejscowość ma historię i to bardzo wielowątkową i ciekawą. Dlatego też warto zagłębiać się nie tylko w historię dużych ośrodków miejskich, ale też w historię mniejszych miejscowości. Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki wsparciu LGD Korona Sądecka.

Jakby pan ocenił te 700 lat historii Mystkowa, jaki to był dla tej miejscowości czas?
- Było różnie. Na początku był to czas rozwoju, pojem jego wyhamowanie, podczas wojen w XVII wieku. Potem mamy czas zaborów, który był różnie oceniany. To też czas nadania wolności chłopom. Potem był czas autonomii galicyjskiej, założenie szkoły, budowa kościoła. Czas niezwykle intensywny, ale te 700 lat łączy jedno - niesamowita aktywność mystkowian. Jest to miejscowość niezwykła. To wybrzmiewa w tej publikacji.

Takich monografii ukazuje się teraz dużo. Powiedziałabym, że mamy do czynienia z boomem na takie publikacje. Dlaczego?
- Dlatego, że ludzie zaczynają się interesować historią swoich przodków, swoich małych ojczyzn. Teraz jest trend na historię chłopską.

Kiedy mieszkaniec Mystkowa weźmie tę książkę do ręki to…

Cała rozmowa z autorem nagrodzonej publikacji, głosami czytelników „Sądeczanina” to… ([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu