Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
20/04/2022 - 16:25

Adam Legutko - Żołnierz Wyklęty. Książka nominowana w konkursie o nagrodę Kumora

Przedstawiamy kolejną książkę, która podejmuje temat bezpośrednio związany z Sądecczyzną. Kim był Adam Legutko - Żołnierz Wyklęty? Jak wyglądała jego walka o niepodległość? Dlaczego powrócił na ziemię sądecką? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w historycznej publikacji autorstwa Roksany Szczypty-Szczęch i Jacka Zygadlewicza.

Książka pt. "Adam Legutko (1930-1983). Żołnierz Wyklęty" autorstwa Roksany Szczypty-Szczęch Jacka Zygadlewicza ukazała się w ubiegłym roku. Publikacja ma charakter popularno-naukowy, jest biografią najmłodszego żołnierza oddziału podziemia antykomunistycznego "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który to oddział działał na terenie Sądecczyzny aż do jego likwidacji przez służby państwa komunistycznego w lecie 1949 roku. 

Autorzy przedstawili w książce przede wszystkim losy sądeczanina Adama Legutko. Tym samym publikacja spełnia podstawowy warunek konkursowy, jakim jest podjęcie tematu bezpośrednio związanego z Sądecczyzną i sądeczanami. Przybliża ona bowiem nie tylko sprawy związane bezpośrednio z funkcjonowaniem oddziału na terenie Beskidu Sądeckiego, ale przede wszystkim koncentruje się na przedstawieniu postaci żołnierza Adama Legutko, który po latach spędzonych w komunistycznych więzieniach i obozie pracy powrócił na Sądecczyznę w 1954 roku. 

Swoje dalsze życie związał z ziemią sądecką, aż do tragicznej śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach w 1983 roku. Książka przez pryzmat losów sądeczanina przybliża trudny temat, jakim jest społeczny opór przeciwko władzy komunistycznej - począwszy od lat powojennych aż po okres Solidarności. 

Książka została zgłoszona do 10. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Rok wydania publikacji: 2021. 









Dziękujemy za przesłanie błędu