Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
26/02/2019 - 13:15

Anna Totoń: Co jest napisane, to trwa

Anna Totoń jest „chodzącą encyklopedią” dziejów Nowego Sącza i regionu. Dla wielu osób interesujących się historią i szperających w dziejach miasta i jego mieszkańców jest niejednokrotnie "ostatnią deską ratunku". Ona zna, jak nikt inny dzieje wielu sądeckich rodów. Od lat bada historię sądeczan.

Jest autorką książek i wielu artykułów, organizatorką wystaw i spotkań. Ma za sobą wiele wystąpień w radio i telewizji regionalnej. Za każdym razem opowiada przepięknie o historii Nowego Sącza i jego mieszkańcach. Posiada olbrzymią wiedzę historyczną i umie ją przekazywać z niezwykłą pasją.

W 2018 roku ukazała się drukiem jej najnowsza publikacja - druga część książki pt. "Mojemu Miastu". Przypomnijmy, że jej pierwsza część została wydana w 2008 roku.

Druga część monografii różni się nieco od pierwszej. Zawiera głównie biogramy, sylwetki, historie związane z sądeczanami i to w większości z tymi, których pani Totoń znała osobiście, kochała, szanowała i ceniła. O każdej z tych osób pisze bardzo osobiście. Jest w tej publikacji kilka sylwetek, które  postanowiła utrwalić, przypomnieć. W stosunku do niektórych osób dysponowała materiałem biograficznym bardzo skromnym. Czerpała te informacje ze źródeł pośrednich, ale uważała, że tak trzeba, że te osoby warte są przypomnienia i utrwalenia. Ta praca, to nic innego, jak dbanie o pamięć.

Anna Totoń była jednym z autorów, którzy podpisywali swoje książki podczas Sądeckich Targów Książki, które towarzyszyły uroczystej Gali wręczania Nagród im. Ks. Prof. Bolesława Kumora

Sądeckie Targi Książki, które odbyły się w sali edukacyjnej Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem sądeczan.

Podczas targów do autorki ustawiła się długa kolejka osób, która chciała kupić tę książkę, a także tych, którzy chcieli zdobyć autograf pani Ani. Anna Totoń ocala od zapomnienia dawny i nam bliższy Nowy Sącz, utrwala ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta. Zapytana, jak ona to robi?

Odparła: Co jest napisane trwa…

[email protected], [email protected], fot. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

ORGANIZATOR

PARTNER
ORGANIZACYJNY

PATRONAT MEDIALNY


PARTNERZY