Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
21/04/2022 - 17:30

Kilka słów o Mieczysławie Cholewie, popularyzatorze góralszczyzny

Zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z wyjątkową publikacją, zgłoszoną do 10. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, autorstwa Joanny Bartuszek. Chodzi o książkę pt.: "Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy". Jeśli jeszcze jej nie znacie - zapraszamy do lektury!

Książka "Fotogawęda. Ze zbioru Mieczysława Cholewy" to katalog wystawy prac fotograficznych i kolekcji zbiorów etnograficznych sądeckiego regionalisty, fotografa, etnografa - amatora, gawędziarza i popularyzatora góralszczyzny. Publikacja walczy w tym roku o nagrodę w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". 

- W katalogu ukazujemy postać Mieczysława Cholewy na tle problematyki szeroko rozumianego kolekcjonerstwa, fotografii etnograficznej oraz kształtowania się idei regionalizmu, a także zainteresowania góralszczyzną - czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. 

Fotografując stroje i krajobrazy, występując przed publicznością czy kolekcjonując instrumenty  – we wszystkich podejmowanych aktywnościach Mieczysław Cholewa snuł opowieść o góralskiej kulturze, którą nie tylko dokumentował i utrwalał, ale również sam wytwarzał. Jak zaczęła się jego kolekcjonerska pasja?

Urodzony w 1913 roku Mieczysław Cholewa, pochodzący z  mieszczańskiej rodziny, za pierwsze zarobione pieniądze kupił strój góralski. Ten moment można uznać za początek jego zainteresowań i późniejszej działalności. 

Publikacja została zgłoszona do 10. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które jest wydawcą tej arcyciekawej książki. Rok pierwszego wydania publikacji: 2021. Autorka: Joanna Bartuszek.









Dziękujemy za przesłanie błędu