Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
23/04/2022 - 14:35

Prof. dr hab. Julian Dybiec napisał książkę o historii kościoła w Łącku

"Źródła i materiały do historii kościoła i parafii w Łącku (1251-2013)" to wydana w ubiegłym roku publikacja autorstwa prof. dr hab. Juliana Dybca. Książka została zgłoszona do Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej.

Łącko należy do najstarszych osad na Sadecczyźnie, co potwierdzają znaleziska archeologiczne i dokumenty pisemne. Najstarsze dokumenty pisemne dotyczą kościoła i parafii w Łącku i są istotną częścią historii Łącka. Książka opracowana i wydana przez prof. dr hab. Juliana Dybca zawiera opracowanie w języku polskim najważniejszych źródeł dotyczących parafii i kościoła w Łącku. Materiały źródłowe publikowane są w języku oryginału, łacińskim i tłumaczeniu polskim.

- Książkę rozpoczyna rozdział I. Dokumenty od przedstawienia dokumentów sprzedaży Łącka Bożogrobcom z Miechowa w 1251r., a kończy rozdział XI. Status materialny
probostwa i parafii. Publikacja zawiera także Słownik terminów występujących w wizytacjach i spis ilustracji - czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki do nagrody literackiej. 

- Tomem tym kończę pracę związaną z dziejami Łącka, których wyjaśnienie było m.in. moją inspiracją do podjęcia studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim - podsumowuje autor. To niezwykle ważna i cenna publikacja dotycząca historii Łącka i Sądecczyzny, i benedyktyńska praca prof. Juliana Dybca przy jej opracowaniu. 

Publikacja została zgłoszona do 10. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej. Rok pierwszego wydania książki: 2021. 









Dziękujemy za przesłanie błędu