Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
16/02/2018 - 18:55

Profesor Andrzej Szarek znany i nieznany

Kto w Nowym Sączu nie zna prof. Andrzeja Szarka, wspaniałego artystę, rzeźbiarza i nauczyciela akademickiego? Poświęcony mu album „Szarek” wydało w ubiegłym roku Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A POSTERIORI”.

Na prawie dwustu stronach albumu pokazano prace artysty powstałe od czasów studenckich po dzień dzisiejszy. Katalog zawiera zdjęcia współczesne i archiwalne prac i akcji artystycznych z opisami.

Album stanowi retrospektywne ujęcie, jednocześnie dokumentację dorobku prof. Andrzeja Szarka – artysty urodzonego w Nowym Sączu i związanego z tym miastem. W drugim wydaniu zamieszczono między innymi prace najnowsze, powstałe w ostatnich dwóch latach – rysunki inspirowane podróżami do Stanów Zjednoczonych i Meksyku oraz rzeźby.

Katalog został opracowany i wydany staraniem członków Stowarzyszenia na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A POSTERIORI” w Nowym Sączu.

„Andrzej Szarek”, Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A POSTERIORI”, Nowy Sącz 2017, Wydanie II poprawione

***

Andrzej Szarek – urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „...kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000-2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Opr. IM, Fot. JB.Dziękujemy za przesłanie błędu