Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
09/02/2016 - 11:50

Słownik Jaguliny. Naskif lojców mowa

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Przedstawiamy słownik gwary nadpopradzkiej, autorstwa  Krystyny Dulak - Kulej, a zatytułowany "Słownik Jaguliny. Naskif lojców mowa", zgłoszony do nagrody w kategorii "książka o Sądecczyźnie" przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej.  

**

Krystyna Dulak - Kulej to urodzona w Piwnicznej – Zdroju poetka tworząca w języku literackim i gwarze nadpopradzkiej, publicystka, twórczyni portalu językowego www.lingvasos.pl.
Studiowała w Wyższym Studium Języków Obcych przy Uniwersytecie Warszawskim. Od 1970 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Przez 40 lat pracowała na londyńskim lotnisku Heathrow (PANAM, LOT, BAA) – w ochronie i informacji. Publicystka drukująca w czasopismach: „Znad Popradu”, „Głos Nadpopradzia”, „Sądeczanin” , „Pola Esperantisto”, „Dziennik Polski”, „Dziennik Żołnierza”, „Tydzień Polski”, „Pamiętnik Literacki”.
Opublikowała tomiki wierszy:

Nadpopradzie (wyd. Iskry, Warszawa 1985; reedycja wyd. Civitas Christiana, Nowy Sącz 2001)
Skoszony czas (wyd. Beskid, Kraków 2004)
Tęcza w bursztynie (wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2009)
Jarzębinowe lato – Flamanta somero (2010)
Serce na… medal (Stary Sacz, 2013)

Słownik gwary nadpopradzkiej:
Słownik Jaguliny. Naskif lojców mowa (wyd. TMP, Piwniczna – Zdrój, 2015)

Wiersze Krystyny Dulak – Kulej tłumaczone są na języki: słowacki, łemkowski i esperanto. Jej poezja wchodzi do licznych antologii, m.in.: W liliowej ciszy, Moja radość pisania oraz do almanachu Niepoliczalne obłoki piękna. Kilkukrotna laureatka Ogólnopolskich Konkursów Literackich, np. O Podegrodzki Ciosek, Witraż Poetycki, Festiwal Papieski, Sen o Karpatach. Ponadto otrzymała Literacką Nagrodę Młodych im. Stanisława Piętaka (1985).

Członkini Grupy Literackiej „Sądecczyzna”, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, od 2010 roku jest sekretarzem nowopowstałego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą (z siedzibą w Londynie).

Zaangażowana w sprawy kulturalne Piwnicznej – Zdroju m.in. jako współpracownik gazety lokalnej „Znad Popradu”, konsultant gwarowy, prowadząca zajęcia z gwary. Prowadzi spotkania z młodzieżą oraz dorosłymi.

**
Uzasadnienie zgłoszenia książki do nagrody (Towarzystwo Miłośników Piwnicznej):  

„Słownik Jaguliny” to nie tylko typowy zbiór mijających, bądź zmieniających się słów używanych niegdyś w nadpopradzkich domach. To także swoisty termometr ich temperatur, drgnień, niuansów – zapis będący pamiętaniem i zapamiętaniem się w niej. Autorka nie tylko podjęła trud ocalenia tych słów, pokazania ich barwy, ale z poetycką i góralską duszą dokonała opisania nadpopradzkiego świata gwary i tradycji. Jednocześnie w sposób godny badacza nakreśliła cenne zjawisko, wyodrębniając szczegółowo cechy języka swojego dzieciństwa. „Słownik Jaguliny” można porównać z umieszczonym na okładce książki oryginalnym nadpopradzkim gorsetem haftowanym pięknymi, błyszczącymi, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy koralikami słów. Słów przez lata odchodzącymi w cień i zapomnienie. Autorka przywróciła im dawny blask a nawet dzięki wybraniu ciekawych cytatów ilustrujących ten język nadała im nowe wartości. Książka skrzy się humorem dzięki części „Jagulina i doktora”, a Czytelnik nabiera pewności, że bogata jest nadpopradzka ziemia zasobna w takie zastępy słów.”

--

Krystyna Dulak-Kulej, Słownik Jaguliny. Naskif łojców mowa, Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, Piwniczna Zdrój 2015.


(s)

Przeczytaj wywiad z Krystyną Dulak-Kulej:

https://sadeczanin.info/rozmowy-s%C4%85deczanina/%E2%80%9Es%C5%82ownik-jaguliny%E2%80%9D-czyli-rzecz-o-naskif-%C5%82ojc%C3%B3w-mowie









Dziękujemy za przesłanie błędu