Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
14/05/2014 - 15:55

Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków

Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków wspiera naukę zdolnej młodzieży wiejskiej znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Jego celem jest również promowanie młodych talentów, uczniów twórczych, pragnących robić więcej i wiedzieć więcej dla własnego rozwoju i doskonalenia się.
Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków powstał w 1992 r. przy Fundacji Sądeckiej z inicjatywy ówczesnego posła Zygmunta Berdychowskiego. Za jego patronów celowo wybrano braci Jana i Stanisława Potoczków z Rdzistowa, którzy zmienili sądecką wieś na przełomie XIX i XX wieku i pokazali, że jak się bardzo chce, to można góry przenosić. - Gdy w 1992 roku, jako poseł RP tworzyłem przy Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa Fundusz Stypendialny, chciałem spłacić dług zaciągnięty wobec tych, którzy wsparli moją edukację – mówi Zygmunt Berdychowski. - Sam pochodzę z wielodzietnej i raczej ubogiej rodziny chłopskiej. W dzieciństwie poznałem smak ciężkiej pracy na roli i niedostatku. Od zawsze ciągnęło mnie do książek, a dzięki ludziom, których spotkałem na swojej drodze, po ukończeniu szkoły podstawowej mogłem kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, a potem pójść na studia prawnicze do Krakowa.

Pierwsi beneficjenci Funduszu już dawno ukończyli studia, założyli własne rodziny i zajęli ważne miejsce w społeczeństwie. Pracują w biznesie, administracji, nauce, kulturze. Są menadżerami, inżynierami, nauczycielami, redaktorami. Duża w tym zasługa samorządów, które partycypowały w programie stypendialnym – Rytra, Łososiny Dolnej, Starego Sącza, Grybowa czy Gorlic.

Każdego roku zwiększa się ilość przyznawanych stypendiów.

- Chętnych z roku na rok przybywa, a my staramy się pozyskiwać większe środki. Część pieniędzy pochodzi od instytucji i urzędów, które z nami współpracują, a resztę Fundacja pozyskuje od sponsorów -
powiedział Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej. Dlatego ważne jest, aby obok samorządów Fundusz wspierali sponsorzy, którzy przeznaczając dowolne kwoty mogą pomóc w nauce potrzebującym i zdolnym dzieciom.

Młodzież pobierająca stypendium ma przez to też pewne zobowiązania. - Jednym z podstawowych warunków przyznawania stypendium jest to, że uczniowie muszą udzielać się w wolontariacie. To uczy ich, że nie dostają pieniędzy, lecz muszą to w jakiś sposób odpracować na rzecz innych ludzi - mówi Aleksander Rybski, dyrektor I LO i członek kapituły Funduszu.
Na zakończenie każdego roku szkolnego twórca Funduszu Stypendialnego spotyka się ze stypendystami. Od paru lat gościny na te spotkania udziela Aleksander Rybski w Nowym Sączu i Ryszrad Guzik – wójt gminy Gorlice. W ten sposób, przed wakacjami Zygmunt Berdychowski gratuluje prymusom wyników w nauce i życzy im udanego wypoczynku.
W roku szkolnym 2013/2014 pomocą objęto 268 uczniów. Łączna wartość wypłaconych stypendiów (120 – 150 zł miesięcznie) wyniosła 287 900 zł.

W sumie, od początku działalności Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków stypendia otrzymało 5. 270 uczniów, o łącznej wartości 3 559 000 zł.

Regulamin Funduszu Stypendialnego im. Braci J. S. Potoczków
Wniosek o stypendium

Kontakt:
Monika Fikiel-Szkarłat
Dyrektor Fundacji Sądeckiej
e-mail: [email protected]
tel: (18) 475-16-24

Dziękujemy za przesłanie błędu