Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
15/07/2012 - 17:01

Lachowska Micha: Regionalne przysmaki i doskonała zabawa

To był prawdziwy festiwal smaku. Po raz drugi w Starym Sączu zorganizowano imprezę kulinarną "Lachowska Micha". Degustacjom towarzyszyły występy zespołów regionalnych.
Starosądeczanie i turyści odwiedzający dzisiaj miasto św. Kingi mogli popróbować wspaniałych, różnorodnych potraw przygotowanych przez przedstawicieli dwunastu sołectw w gminach Stary Sącz i Podegrodzie. Stoiska wręcz uginały się od pyszności, które kusiły wyglądem, smakiem i zapachem.
Na wszystkich kramach królował chleb ze smalcem.
- Chleb jest oczywiście robiony na zakwasie, wypiekany na liściu kapusty w piecu opalanym drewnem – mówi Cecylia Szczepaniak z Olszany. - Przepis na udany smalec jest prosty: słoninka, dużo cebuli i mięso mielone, oczywiście wieprzowe.
Na stoisku Olszany pojawiły się także jabłka, ciasto drożdżowe, ogórki kiszone oraz "podpiwek".
- To taka tradycyjna oranżada, którą kobiety przygotowywały mężczyznom, kiedy ci szli do pola – tłumaczy Bożena Pawłowska, sołtys Olszany. - Jest to napój gazowany przygotowywany na bazie chmielu i kawy zbożowej, będący świetną alternatywą dla produktów takich jak cola.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Popowic kusiły gości kwaśnicą na żeberkach, grochówką i gołąbkami.
- Nie są to tradycyjne gołąbki w kapuście – mówi Maria Olszowska. - Kapusta jest tutaj dodawana jako składnik farszu, z którego przygotowujemy coś jak kotleciki. Potem je podsmażamy i gotujemy pod przykryciem. Wyśmienicie smakują z sosem grzybowym.
Tomasz Kulig i Lucyna Marczyk z Myślca zachęcali do spróbowania tradycyjnych serów, a także chleba z masłem, podpłomyków i gołąbków, zaś przedstawiciele Gabonia proponowali kapuśniak wiejski, pierogi z grzybami, pierogi z kapustą, ser żółty domowej roboty i wiejski chleb.
- Mamy także ser klagany, czyli przygotowywany ze słodkiego mleka z podpuszką cielęcą oraz smalec z kiełbasą – dodaje Mirosław Garbacz, sołtys Gabonia. - Zapraszamy też na prąziaki – placki z mąki i sody pieczone na blasze w kuchni.
Prezentacjom kulinarnym towarzyszyły występy zespołów regionalnych z gmin Podegrodzie, Stary Sącz i Łącko. Na scenie zaprezentowali się między innymi Orkiestra Dęta z Długołęki – Świerkli, „Małe Podegrodzie”, "Starosądeczanie" i "Górale Łąccy".
Impreza, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, została przygotowana po raz drugi dla turystów i mieszkańców przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Brama Beskidu.


(KB)
fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu